Avstrijska vladajoča Ljudska stranka (ÖVP) v dogovoru s koalicijskimi socialdemokrati (SPÖ) pripravlja osnutek zakona, ki predvideva zmanjševanja otroških dodatkov za zaposlene v Avstriji, ki prihajajo iz drugih držav EU.
Na tak način naj bi v Avstriji prihranili okoli 100 milijonov evrov letno.
Kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, naj bi ÖVP osnutek zakona predložila še ta teden. V stranki svoj predlog utemeljujejo z dejstvom, da Avstrija vsako leto v tujino nakaže velike vsote denarja. Za 122.000 otrok je tako Avstrija po podatkih tamkajšnjega ministrstva za družino nakazala 249 milijonov evrov, največ na Madžarsko. V Slovenijo so nakazali 17,4 milijona evrov.
Avstrija je tako madžarskim državljanom, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa živijo na Madžarskem, nakazala 64,7 milijona evrov, sledijo Slovaška z 59,7 milijona evrov, Poljska s 37,3 milijona evrov, Romunija s 27,4 milijona evrov ter Češka, tako kot Slovenija, s 17,4 milijona evrov.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Avstrija je leta 2015 skupno za otroške dodatke namenila slabe 3,4 milijarde evrov. Višina otroškega dodatka je v Avstriji odvisna od starosti posameznega otroka in tako znaša npr. mesečno najmanj 111,80 evra od rojstva naprej in 162 evrov za otroke, starejše od 19. let.
Kje najnižji in kje najvišji otroški dodatek
Na Madžarskem otroški dodatek po navedbah APA znaša mesečno na otroka 39 evrov, na Poljskem 28, na Slovaškem 24 in v Romuniji 20 evrov. Najnižji otroški dodatek imajo v EU Latvija (11 evrov), Estonija (10 evrov) in Grčija (pet evrov).
V Sloveniji se višina otroškega dodatka določi glede na uvrstitev družine v dohodkovni razred, ki je določen v odstotku od povprečne mesečne plače vseh zaposlenih v Sloveniji za koledarsko leto pred vložitvijo zahteve. Kot je objavljeno na spletni strani ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in enake možnosti, je najvišji znesek za otroški dodatek trenutno na mesec 137,18 evra, najnižji pa 30,44 evra.