IMF nima poguma, da bi stal za svojimi stališči - torej, da bi ostale upnice prepričal, naj se Grčiji olajša breme dolga. EU pa je pod vplivom skorajšnjih volitev na Nizozemskem, v Franciji in v Nemčiji, je Cipras dejal o skorajda zastalih pogajanjih glede grških reform.
Ostrih besed je bil deležen predvsem Schäuble. "Kanclerko prosim, naj prepreči poniževalne opazke finančnega ministra Schäubleja o Grčiji ter navedbe, da Grki živijo nad svojimi zmožnostmi," je Cipras dejal na današnjem srečanju vladne stranke Siriza v Atenah.
"Kdor se igra z Evropo dveh hitrosti, s razkolom in delitvami, ta se igra z ognjem," je dejal grški premier. Kot je opozoril, ne bo pristal na nikakršne zahteve posojilodajalcev, ki ne bodo temeljile na logiki in številkah.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kritičen je bil tudi do IMF. Ta bi moral popraviti svoje "zmotne ocene" o Grčiji, je dejal. IMF ne verjame, da bi lahko Grčija obvladala svoj dolg, zato od drugih upnic zahteva, naj privolijo v odpis dolgov državi. V nasprotnem primeru sklad razmišlja o tem, da ne bi več sodeloval pri reševanju Grčije.
Pregled in zaključek pogajanj sam po sebi ni težak, je dejal Cipras. Pač pa so stalna nesoglasja med upnicami tista, ki preprečujejo napredek.
Še v petek je šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem po izrednem srečanju mednarodnih posojilodajalcev z grškim finančnimi ministrom izrazil optimizem - dosegli so "pomemben napredek", je dejal. A v Atenah niso takšnega mnenja. Pogajanja bi se morala pravzaprav končati do 20. februarja, zdaj pa je vprašljivo, ali se bodo lahko v marcu, se je izvedelo iz virov blizu vlade.
Medtem pa časa zmanjkuje, saj bo morala Grčija poleti odplačati več milijard evrov posojil. Vendar pa bo brez finančne pomoči spet zabredla v plačilno nesposobnost.