Ista porota se bo o višini kazni odločala januarja. Dylannu Roofu bodo sodili še na državnem sodišču, kjer mu prav tako grozi smrtna kazen. Izrek sodbe je obsojeni poslušal povsem neprizadeto in ni pokazal nobenega čustvenega odziva.
Roof se je na zveznem procesu na koncu branil sam, ko so ga izvedenci potrdili kot prištevnega. Vendar pa mu ne more pomagati noben odvetnik, saj je dejanje policiji po aretaciji prostovoljno priznal. Dejal je da črnce tako močno sovraži, da je s pokolom želel zanetiti rasno vojno v ZDA za ponovno prevlado bele rase.
Uspelo mu je nasprotno, saj je Južna Karolina zaradi pokola v cerkvi s strehe svojega kongresa končno, po 50 letih prepirov in bojkotov, odstranila zastavo nekdanje južnjaške konfederacije, ki se je med državljansko vojno borila za ohranitev suženjskega sistema. Belce je bilo preveč sram, da bi zastavo, ki je simbol rasizma, še naprej zagovarjali.
Na zveznem sodišču mu niso sodili zaradi umorov, kajti to je v pristojnosti državnih sodišč. Sodili so mu zaradi kršenja državljanskih pravic pobitim na podlagi zakonov, ki jih je Washington sprejel ravno zaradi tega, ker južnjaške države kot je Južna Karolina v preteklosti belcev niso obsojale za pobijanje temnopoltih. Tudi za kršenje državljanskih pravic oziroma umore zaradi sovraštva do drugačnih je zato zagrožena smrtna kazen.
To bo Roof dobil skoraj zagotovo še na koncu državnega sodnega procesa zaradi devetih umorov, saj dvoma o krivdi ni. Mladi ameriški terorist je junija lani sodeloval v branju svetega pisma v cerkvi, na koncu pa potegnil orožje in ubil devet ljudi, dve osebi pa ranil. Nekaj jih je pustil pri življenju, da povedo, da je pobijal, ker sovraži črnce. Policija ga je po krajšem lovu ujela.