Nedeljski potres z žariščem blizu Norcie v osrednji Italiji je bil najmočnejši potres na Apeninskem polotoku po letu 1980. Tresenje tal ni zahtevalo smrtnih žrtev, poškodovanih je bilo 20 ljudi. Je pa nastala precejšnja gmotna škoda.
Najhuje je v Norcii, kjer so od zgodovinske bazilike sv. Benedikta iz 14. stoletja, znanega romarskega središča, ostale le ruševine. Drugod so se zrušile zgradbe, ki so bile poškodovane v sredinih močnih potresih ali v potresu 24. avgusta. Med drugim sta uničena kraja Arquata in Amatrice, ki ju je močno prizadel že avgustovski potres, s tlemi je zravnana tudi gorska vas Ussita, ki je utrpela veliko škodo v sredinih potresih.
Ljudi bodo namestili v hotele
O škodi, kot so razpoke na stavbah, poročajo tudi iz Rima. Zaradi ugotavljanja morebitne škode po potresu je bilo v italijanski prestolnici v nedeljo zaprtih več cerkva in turističnih znamenitosti, danes pa bodo ostale zaprte šole.
Italijanski premier Matteo Renzi je prebivalcem najhuje prizadetih območij v nedeljo obljubil pomoč in obnovo porušenih zgradb. Zagotovil je še, da bodo ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo, zaradi mraza namestili v hotele. Predsednik dežele Marke Luca Ceriscioli je ocenil, da je po potresih brez strehe nad glavo ostalo več deset tisoč ljudi.
Tla se še vedno tresejo
V osrednji Italiji se sicer tla še niso umirila. Med številnimi popotresnimi sunki je najmočnejši davi ob 4.27 na območju Norcie dosegel magnitudo 4,2. Italijanski seizmologi opozarjajo, da so bili tokratni potresi geodinamično povezani z avgustovskim, in da bi lahko prišlo do učinka domin.
Italijanska vlada je popoldne na izredni seji sprejela več odločitev glede popotresne obnove. "Obnovili bomo vse, tudi cerkve in turistične znamenitosti," je na novinarski konferenci po seji obljubil premier Matteo Renzi. "Gre za izredne dogodke in potrebujemo izredne ukrepe. Ti kraji imajo dušo, ki je ne smejo izgubiti," je dodal.
Ukrepanje po potresu so zastavili v štirih fazah. "V okviru takojšnje pomoči bomo vprašali, kdo lahko zapusti območje, ob zavedanju, da bo šlo pri tem za zelo omejeno obdobje; vmesna faza bo obsegala namestitev v bivalnike, ki niso tako prijetni kot lesene hišice, trajala pa naj bi do pol leta; od pomladi do poletja se bodo nato ljudje lahko namestili v lesenih hišicah; nato pa bo sledila faza obnove," je napovedal Renzi.
Na potresnih območjih bodo zagotovili tudi večjo navzočnost varnostnih sil in osebja za obdelavo zahtevkov državljanov po potresu. "Državljani zahtevajo varnost, potrebujemo več sil, da bomo ljudem, ki jih je strah zapustiti domove, zagotovili, da je območje pod nadzorom," je še dejal Renzi.