Novica je 11 dni pred volitvami v ZDA močno odjeknila in republikanci, ki so se že sprijaznili s porazom njihovega predsedniškega kandidata, se pisma oklepajo kot rešilne bilke.
Republikanec Comey je bil od julija dalje tarča ostrih kritik strankarskih kolegov, da ni predlagal kazenske ovadbe, ker je Clintonova v času vodenja State Departmenta uporabljala zasebni strežnik elektronske pošte. Comey se je branil, da noben razumen tožilec ne bi vložil ovadbe na podlagi dostopnih dejstev, čeprav je Clintonovo kritiziral zaradi malomarnega ravnanja z občutljivimi informacijami.
Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je Comeyja in FBI ter celotno pravosodno ministrstvo obtožil, da delujejo politično v korist Clintonove. Vodilni republikanci so bili previdnejši, a zdaj so Comeyjevo napoved nadaljevanja preiskave vzeli kot ne le obtožbo, ampak tudi obsodbo Clintonove. Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je pozval vlado, naj Clintonove ne seznanja več z zaupnimi informacijami, do katerih so upravičeni predsedniški kandidati.
Kdo je poslal pošto?
Comey je predsednikom kongresnih odborov, ki so vsi po vrsti republikanci, pisal, da so ga v četrtek seznanili z dodatno elektronsko pošto v povezavi z zasebnim strežnikom Hillary Clinton in strinjal se je, da jo bodo preiskali in skušali ugotoviti, ali je povezana z njihovo julija sklenjeno preiskavo. Comey ni povedal, od kod je FBI dobil dodatno elektronsko pošto, ampak je dejal le, da so do nje prišli po ovinku preko nepovezanega primera. Comey je zapisal, da ni jasno, ali je pošta sploh povezana s preiskavo Clintonove in ali je sploh pomembna. Vendar se je odločil, da bodo pogledali, za kaj gre. Direktor FBI ni povedal, kdaj naj bi se pregled končal, demokrati pa so prepričani, da je klonil pod političnimi napadi članov lastne stranke.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Demokrati so ogorčeni, češ da gre za politizacijo primera, saj je preiskavo naznanil 11 dni pred volitvami 8. novembra in mimo ustaljene prakse FBI, da česa takšnega ne stori tako blizu volitev.
Glede na poročanje ameriških medijev gre za elektronsko pošto z računalnika, ki sta ga delila nekdanji kongresnik iz New Yorka Anthony Weiner in njegova soproga, tesna sodelavka Clintonove, Huma Abedin.
FBI je do elektronske pošte prišel med preiskavo Weinerja, ki je osumljen pošiljanja opolzkih sporočil mladoletnici. Abedinova je uradno še vedno poročena z njim, vendar se je po vrsti razkritij opolzkega dopisovanja z drugimi ženskami z njim razšla.
Pomoč Trumpu?
Vodja kampanje demokratske kandidatke John Podesta je ogorčeno izjavil, da se kaj takšnega tako blizu volitev ni še nikoli zgodilo. Demokratska senatorka iz Kalifornije Dianne Feinstein je sporočila, da Comeyjevo sporočilo gre neposredno na roke Donaldu Trumpu.