Atomska bomba

FOTO: Spomin na grozovitost je še živ

T.L./STA
9. 8. 2016, 07.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V Nagasakiju obudili spomin na grozo atomske bombe.

Profimedia
Spomin na žrtve.

Medtem ko se v ZDA Donald Trump "igra" oziroma v nobenem primeru ne izključuje možnosti uporabe jedrskega orožja, pa so danes v Nagasakiju s tradicionalnimi spominskimi slovesnostmi opozorili na grozovitosti atomske bombe, ki je pred 71 leti takoj terjala okoli 40.000 smrtnih žrtev, skupno pa naj bi za posledicami umrlo še 70.000 ljudi.

Ob 11.02 po krajevnem času (4. uri po srednjeevropskem), ob uri, ko je 9. avgusta 1945 eksplodirala druga in doslej zadnja atomska bomba v vojni, je odbil zvon, prebivalci pa so spomin na tragedijo počastili z minuto molka.

Profimedia

Župan Nagasakija Tomohisa Taue je v govoru pred zbrano množico, v kateri so bili tudi predstavniki 12 držav, spomnil na zgodovinski obisk ameriškega predsednika Baracka Obama v Hirošimi maja letos. "S svojim obiskom je predsednik preostanku sveta pokazal pomen tega, da stvari vidimo, slišimo in čutimo sami," je dejal.

Ob tem je pozval voditelje držav, ki imajo jedrsko orožje in druge državnike, naj storijo enako. "Poznavanje dejstev je izhodišče za prihodnost brez jedrskega orožja," je še poudarilP.

Profimedia

Župan Nagasakija je tudi pozval japonsko vlado, naj v zakonodajo vključi "tri nejedrska načela" - brez razvoja ali izdelovanja, brez posedovanja in brez dostopa jedrskega orožja na državno ozemlje. Pozval jo je tudi k oblikovanju območja brez jedrskega orožja v severovzhodni Aziji.

Mladim pa je Tomihisa Taue svetoval, naj pazljivo prisluhnejo izpovedim preživelih katastrofe v Nagasakiju. Ti so zdaj večinoma že starejši od 80 let.

Japonski premier Shinzo Abe je tako kot na spominski slovesnosti v Hirošimi pred tremi dnevi tudi danes v Nagasakiju izpostavil pripravljenost Japonske boriti se za prepoved in neširjenje jedrskega orožja, a ni navedel podrobnosti. "Ne smemo dovoliti, da bi se ponovile grozljive izkušnje iz Hirošime in Nagasakija," je poudaril.

Potem ko so ZDA na Hirošimo 6. avgusta 1945 odvrgle atomsko bombo iz obogatenega urana, imenovano Little Boy, je tri dni kasneje, 9. avgusta 1945, nad Nagasakijem eksplodirala bomba z imenom Fat man ali Debelinko s plutonijevo sredico.

Profimedia

Šest dni po napadu na Nagasaki, 15. avgusta 1945, je Japonska razglasila kapitulacijo, s čimer se je druga svetovna vojna končala tudi v Aziji in na Pacifiku.

Zaradi posledic obeh bomb je po ocenah do decembra 1945 umrlo skupaj več kot 200.000 ljudi. Zaradi zakasnelih vplivov radioaktivnega sevanja ljudje obolevajo in umirajo še danes.