Vodja nacionalnega volilnega sveta Tibisay Lucena je sporočila, da je opozicija v pobudi za razpis referenduma zbrala skoraj enkrat več od zahtevanih 200.000 podpisov oziroma enega odstotka volivcev v vseh 24 zveznih državah. Volilni svet pa ni določil datuma za naslednji korak v dolgotrajnem procesu, ko bo morala opozicija v samo treh dneh zbrati štiri milijone podpisov oziroma podpise 20 odstotkov volivcev.
Opozicija želi doseči razpis referenduma do 10. januarja 2017, saj bi po tem datumu v primeru podpore odstavitvi na referendumu Madura na položaju zamenjal podpredsednik države in ne bi razpisali predsedniških volitev.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Nekaj ur po sporočilu volilnih oblasti pa je vrhovno sodišče, ki ga opozicija obtožuje, da ščiti Madura, danes zamrznilo delovanje opozicije v parlamentu, ki ima v njem dvotretjinsko večino, dokler ne bo umaknila treh poslancev, ki jih preiskujejo zaradi kupovanja glasov. Trije poslanci so namreč minuli teden zaprisegli kljub odločitvi sodišča, da je zaradi preiskave njihovo članstvo v parlamentu zamrznjeno.
Katastrofalne gospodarske razmere
Opozicija sodišče obtožuje, da želi z neutemeljenimi obtožbami o volilni prevari zaščititi Madura in ji odvzeti dvotretjinsko večino, ki jo je dobila na volitvah decembra lani.
Opozicija želi doseči odstavitev Madure zaradi odgovornosti za katastrofalne gospodarske razmere v nekoč cvetoči državi, ki se sedaj sooča z resnim pomanjkanjem osnovnih življenjskih potrebščin. Stopnja inflacije je ena najvišjih na svetu - letos naj bi presegla 700 odstotkov -, pred trgovinami pa se zaradi pomanjkanja vijejo dolge vrste ljudi, prihaja do plenjenj.