Kot enega od razlogov je navedel svojo odgovornost, ker ni uspel oblikovati nove parlamentarne večine po odpoklicu premierja Tihomirja Oreškovića in vlade.
Karamarko je včeraj odpovedal sejo predsedstva stranke, na kateri so pričakovali njegov odstop s predsedniškega položaja. Neuradno naj bi HDZ zahtevala, da Karamarko odstopi najpozneje danes do 12. ure, v nasprotnem primeru bi okrepili pritisk za njegov odstop.
Karamarko je bil četrti predsednik v zgodovini HDZ in prvi ki, je odstopil s tega položaja.
Kdo bo nasledil Karamarka na položaju vodje HDZ, še ni znano. Evropski poslanec Andrej Plenković je v ponedeljek napovedal, da bo kandidiral za predsednika HDZ, če bodo razpisali strankarske volitve. Hrvaški mediji omenjajo tudi nekatere člane predsedstva HDZ, ki naj bi se potegovali za vodilni položaj v stranki. Med njimi so minister za regionalni razvoj in sklade EU Tomislav Tolušić, minister za morje, promet in infrastrukturo Oleg Butković in evropska poslanka Ivana Maletić (HDZ).
Spomnil je, da se je že trikrat umaknil v zadnjega pol leta. Prvič pri oblikovanju vlade po lanskih parlamentarnih volitev, ko ni vztrajal na premierskem položaju, drugič pa prejšnji teden, ko je odstopil s položaja prvega podpredsednika vlade.
Poudaril je, da je bilo več razlogov za njegovo današnjo odločitev, ki je bila že nekaj dni "v zraku". Izpostavil je, da mu ni uspelo oblikovati nove parlamentarne večine, ki jo je obljubil, potem ko so sprožili postopek za glasovanje o nezaupnici Oreškoviću.
"Odstopam s položaja predsednika HDZ. Menim, da sem odgovorna oseba ter da mora HDZ iti naprej in zmagovati. Menim, da sem odprl prostor za novi impulz. Po svojem odstopu pričakujem, da bo HDZ hitro prišla do novih rešitev," je povedal Karamarko na novinarski konferenci na sedežu stranke.
Povedal je, da je bila vlada disfunkcionalna ter da je najbolj zameril ignoriranje HDZ pri odločanju. Dodal je, da ni mogel dovoliti, da bi bila stranka "ponižana" ter da je njen odpoklic sprožil zaradi dostojanstva HDZ in svojega osebnega dostojanstva.