Nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton je na zadnjih demokratskih strankarskih volitvah za izbiro predsedniškega kandidata v prestolnici Washington prepričljivo premagala senatorja iz Vermonta Bernarda Sandersa, ki pa tudi v torek ni kazal znamenja popuščanja, čeprav lahko nominacijo osvoji le še v primeru višje sile.
To pomeni, da se Clintonovi kaj zgodi, ali v primeru kazenske ovadbe zaradi uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte v času vodenja State Departmenta, kar pa skoraj ni verjetno.
Clintonova je v Washingtonu osvojila veliko večino glasov in pobrala veliko večino delegatov, kar pa več ni pomembno, saj jih je imela dovolj že pred volitvami pretekli torek.
Sanders je bil v torek v Washingtonu in je zjutraj napovedal, da bo nadaljeval boj za preobrazbo demokratske stranke, zaradi česar se že pojavljajo karikature s Clintonovo v Ovalni pisarni Bele hiše in Sandersom, ki gleda skozi okno od zunaj in kriči, da se revolucija nadaljuje. Clintonova pa pravi:"Daj Bernie, nehaj no že enkrat."
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Srečanje na štiri oči
Po zaprtju volišč sta imela Clintonova in Sanders napovedano srečanje na štiri oči in morda bo po njem znano ali jo bo senator podprl ali pa bo še naprej zadrževal podpornike na svoji strani, da izsili takšno preobrazbo stranke, ki bo šla bolj na levo, kot bi to morda ustrezalo Clintonovi.
Med drugim si želi, da bi se stranka znebila predsednice Debbie Wasserman Schultz s katero sta si bila v času kampanje večkrat v laseh, saj jo je obtožil, da je na strani Clintonove. Sanders meni, da republikanec Donald Trump nima nobene možnosti za zmago in si demokrati lahko privoščijo čakanje s poenotenjem, ki tudi republikancem doslej še vedno ni docela uspelo.
Dvoma o zmagovalcu sicer že dolgo več ni, saj je Clintonova dobila volitve in zborovanja v 34 državah in ozemljih ZDA, Sanders pa v 23. Zbrala je 2795 delegatov za strankarsko konvencijo konec julija v Philadelphii, kjer jo bodo potrdili kot kandidatko. Za zmago je bilo potrebnih 2383 delegatov, Sander pa jih je zbral 1877.
Sanders je kritiziral lastno stranko zaradi super-delegatov, to je strankarskih veljakov, ki so se večinoma zgrnili okrog Clintonove še preden so se strankarske volitve začele. Vendar pa je Clintonova osvojila skoraj 400 delegatov več od Sandersa pošteno z volitvami in zborovanji. Poleg tega so jo podprli tudi skoraj štirje milijoni volivcev več kot Sandersa (okrog 16 proti 12 milijonom).