To je storil tik pred današnjim izrednim zasedanjem finančnih ministrov območja evra, na katerem naj bi predlagali dodatne reforme za Grčijo s ciljem preprečitve nove krize v območju evra.
Grški premier Aleksis Cipras je reformo pokojninskega sistema zagovarjal z besedami, da brez daljnosežnih reform ne bo preživel.
Sveženj reform je podprlo vseh 153 poslancev vladne koalicije v 300-članskem parlamentu v želji, da bi država dobila dodatna mednarodna posojila. Opozicijski poslanci reforme niso podprli.
Vodja glavne opozicijske stranke Nova demokracija (ND) Kiriakos Micotakis je Ciprasa pozval k odstopu in ga obtožil, da izgublja čas z nesmiselnimi pogajanji z mednarodnimi posojilodajalci, zaradi katerih se samo še povečuje potreba po varčevanju.
Parlament je reforme potrdil kljub množičnim protestom, kot tudi splošni stavki, ki so jo v znak nasprotovanja reformam organizirali sindikati.
Mirni protesti so se spremenili v kaos
V nedeljo so se mirni protesti pred parlamentom v Atenah, ki se jih je udeležilo več kot 20.000 ljudi, spremenili v kaos, potem ko so nekateri protestniki v policijo metali molotovke in druge predmete. Policija je odgovorila s solzivcem.
Poslanci so v okviru varčevalnih ukrepov v višini 5,4 milijarde evrov podprli prihranke pokojninski blagajni v višini 1,8 milijarde evrov. Podprli so tudi zvišanje davkov, predvsem tistim s srednjimi in višjimi prihodki, s katerimi naj bi dobili 1,8 milijarde evrov.
Evroskupina danes o grških reformah in dolgu
Finančni ministri držav območja evra bodo v Bruslju danes ocenili potek prvega pregleda izvajanja programa pomoči Grčiji, pričakovati pa je tudi razpravo o grškem dolgu. Grški parlament je ponoči sicer izglasoval vladni predlog pokojninske in davčne reforme, ki ga zahtevajo upniki, Evropska komisija in IMF.
Spričo razhajanj v stališčih mednarodnih posojilodajalcev je dokaj negotovo, ali bodo na srečanju, ki se ga bo udeležil tudi finančni minister Dušan Mramor, dosegli želeni dogovor.