Na svetovni ravni so izdatki za obrambo leta 2015 znašali skupno 1670 milijard dolarjev, kar je odstotek več kot leta 2014. Povečanje beležijo predvsem v Vzhodni Evropi, Aziji in na Bližnjem vzhodu, medtem ko se zmanjševanje obrambnih proračunov v Zahodni Evropi nadaljuje, a umirja.
Institut Sipri je leta 1966 ustanovil švedski parlament. Njegovo delo je predvsem spremljanje gibanj vojaških proračunov in trgovine z orožjem.
"Povečanje beležimo prvič po letu 2011. Gre za rahlo povečanje," je povedal eden od raziskovalcev instituta Sipri Sam Perlo-Freeman.
ZDA še naprej za svoje oborožene sile porabijo daleč največ. Lani so za to namenile 596 milijard dolarjev oz. 2,4 odstotka manj kot v letu prej, kar je manjši upad porabe za obrambo kot v preteklih letih. Kot je pojasnil Perlo-Freeman, ZDA porabijo več predvsem na račun dodatnih operacij v tujini, kot je boj proti skrajni sunitski skupini Islamska država (IS).
Druga je Kitajska, ki je lani za obrambo namenila 215 milijard dolarjev, sledi Savdska Arabija, ki je s 87,2 milijarde dolarjev izdatkov prehitela Rusijo. Ta je za oboroževanje lani porabila 66,4 milijarde evrov, kar je 7,5 odstotka več kot leta 2014, in je na četrtem mestu. Med državami z najvišjimi izdatki za obrambo so še Velika Britanija, Indija in Francija.
V Zahodni Evropi se obrambni proračuni še naprej zmanjšujejo, a manj strmo kot v minulih letih.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V obdobju med letoma 2006 in 2015 se je ameriški vojaški proračun zmanjšal za štiri odstotke, kitajski pa se je povečal za 132 odstotkov. Znatno več sredstev sta za orožje namenili tudi Savdska Arabija in Rusija - prva je obrambni proračun povečala za 97 odstotkov, druga pa za 91 odstotkov, ugotavlja poročilo.
"Razlogi za spremembo trenda so Rusija, IS in politika zveze Nato," je dejal Perlo-Freeman. Ob tem je spomnil na dogovor članic Nata, da bodo izdatke za obrambo do leta 2024 ohranile pri dveh odstotkih BDP.
V Aziji pa povečanje izdatkov za obrambo v Indoneziji, na Japonskem, Filipinih in v Vietnamu odraža napetosti s Kitajsko in Severno Korejo, še ugotavlja institut Sipri.
Najbolj pa so se izdatki za obrambo lani zmanjšali v Afriki - za 5,3 odstotka v primerjavi z letom 2014. Sipri razlog za to vidi v zmanjšanju izdatkov za obrambo v Angoli.
Za Bližnji vzhod institut v tokratnem poročilu ne more ponuditi popolne slike, saj nima podatkov za več držav v regiji, med drugim za Sirijo, Jemen, Kuvajt, Katar in Združene arabske emirate.
V izdatke za obrambo so po navedbah instituta Sipri vključene plače, stroški delovanja, izdatki za orožje in opremo, pa tudi razvoj.