Izguba Palmire sicer pomeni drugi večji poraz IS v Siriji, potem ko je januarja lani izgubil nadzor nad Kobanejem na severu države, kjer so kurdske borce podpirala letala koalicije pod vodstvom ZDA.
Asad pa je bil kritičen do mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA, ki izvaja letalske napade na položaje IS v Siriji in Iraku. Kot je dejal, uspeh njegove vojske kaže na to, da ta koalicija ne misli resno glede boja proti terorizmu.
Ob uspehu mu je v telefonskem pogovoru že čestital ruski predsednik Putin. Kot je sporočil Putinov tiskovni predstavnik Dimitrij Peskov, je Putin ob tem Asadu zagotovil, da bo Rusija kljub umiku glavnine ruskega kontingenta iz Sirije še vedno pomagala sirskim oblastem v boju proti terorizmu, tako da bodo s svojega ozemlja pregnale ekstremistične skupine.
Asad se mu je zahvalil za pomoč ruskih letalskih sil in poudaril, da tovrstni uspehi, kot je zavzetje Palmire, ne bi bili mogoči brez ruske podpore. Putin je še izpostavil pomen ohranitve tega edinstvenega zgodovinskega mesta za svetovno kulturo.
Putin se je danes po telefonu pogovarjal tudi z generalno direktorico Unesca Irino Bokovo glede usode Palmire. Povedal ji je, da bodo ruski vojaki sirskim pomagali pri odstranjevanju min v mestu. Strinjala sta se, da bo Unesco skupaj z Rusijo in Sirijo kmalu lahko ocenil škodo, ki so jo teroristi povzročili v Palmiri, ter oblikoval načrt za obnovo, je še povedal Peskov.
Stanje v Palmiri ni tako kritično
Vodja sirske agencije za kulturno dediščino Mamun Abdulkarim je medtem danes po telefonu iz Damaska povedal, da je kulturna dediščina v mestu v veliko boljšem stanju, kot so pričakovali. Večina starega dela mesta je nedotaknjena, skušali pa bodo obnoviti tisto, kar so uničili, je povedal.
"Pričakovali smo najhujše. A na splošno so stvari v dobrem stanju," je dejal in izpostavil, da bi lahko Palmiro izgubili v celoti.
Kot je dejal, bodo lahko večino pomembnih arheoloških najdišč, kot je Agora, rimsko gledališče in mestno obzidje obnovili, saj niso utrpeli hujših poškodb. Najbolj vesela novica pa je ta, da bodo 15 ton težek kip leva iz 1. stoletja pred našim štetjem, ki ga je IS po lastnih navedbah uničil julija lani, lahko obnovili, saj je mogoče dele kipa sestaviti.
Najbolj poškodovana pa je citadela zahodno od mesta, saj je bil del obzidja uničen v obstreljevanju. Dodal je še, da bo kmalu odpotoval v Palmiro in ocenil škodo.