Svet

»Zlomilo se mi je srce, ko so mi nataknili verige«

M.J.
22. 3. 2016, 14.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Osebe z mentalnimi in psihičnimi težavami, so pogosto privezane z verigami in zaprte kletkah, neredko pa so tudi žrtve spolnega nasilja.

HRW
»Zamislite si pekel na Zemlji. Tukaj je tako.«

Organizacija Human Rights Watch (HRW) je objavila, kako je približno 57 tisoč oseb v Indoneziji z mentalnimi težavami izpostavljenih zlorabi svojih sorodnikov ali pa jih zlorabljajo institucije, ki bi zanje v osnovni morale skrbeti.

V najnovejšem poročilu je zabeleženih 375 primerov o tako imenovanem »pasungu«. Gre za osebe, ki so vezane z verigami in zaprte v nehumanih razmerah zato, ker so imele ali imajo domnevne psihične težave. Najhujši dokumentirani primer govori o ženski, ki je bila 15 let zaklenjena v sobi, obstajajo pa tudi drugi podobni primeri.

Rafi (29) - rehabilitacijski center Yayasan Galuh, avgust 2015.

»Doma so me vezali s plastično vrvjo. Srce se mi je zlomilo, ko so mi nataknili verige. To naredijo pogosto, traja pa od enega dneva pa do enega tedna. Stranišče je luknja v tleh. Pogosto me tepejo, včasih že, če se samo polulam ali razburim. Povejte to vladi, želim si domov.«

Asmirah (22) - zdravstveni center Brebes, avgust 2015.

»Zamislite si pekel na Zemlji. Tukaj je tako.«

Ismaya, 24-letna ženska je povedala, da je bila v bolnišnici tri tedne privezana z verigami.

»Roke so mi zavezali z ovratnikom za pse, na noge so mi nataknili verige. Poskušala sem se osvoboditi, toda bolj sem se poskušala osvoboditi, bolj me je bolelo. Nisem imela niti stranišča. Kričala sem, da moram na stranišče, toda tega mi niso dovolili,« je dejala Ismaya.

HRW
"Pogosto me tepejo, včasih že, če se samo polulam ali razburim."

250 milijonov prebivalcev in le 48 ustanov

Večina primerom tako imenovanega pasunga je registrirana v krajih, kjer sorodniki obolelih nimajo nikakršnega znanja o mentalnih boleznih, poleg tega pa tam tudi ni zdravstvene oskrbe. V državi s 250 milijoni prebivalcev je samo 48 ustanov, kje se psihično bolni lahko zdravijo. Največji problem predstavlja mišljenje neukih prebivalcev, ki mislijo, da je oseba, ki ima mentalne težave »obsedena«.

Carika (29) je štiri leta preživela zaprta v hlevu, skupaj s kozami. Tam je jedla, spala, opravljala potrebo. Njenim željam, da jo starši izpustijo ni bilo ugodeno. Osvobojena je bila zahvaljujoč anti-pasung policiji in sicer po veliki javni kampanji, katero je začel nek indonezijski novinar. Ko so jo osvobodili, so jo premestili v ustanovo, vendar je bilo tam še slabše – prejemala je elektrošoke, posilil pa jo je tudi eden od pacientov.

»Prejemala sem elektrošoke. Bila sem budna, vse sem videla. Roke sem imela privezane na posteljo,« po podatkih HRW pa naj bi bili elektrošoki rutina v indonezijskih centrih za psihično bolne.

Cariko so vrnili družini, po zadnjih informacijah HRW pa naj bi jo ponovno zaprli v hlev. Vlada Indonezije ocenjuje, da se v strašnih razmerah »pasunga« nahaja okoli 18 tisoč ljudi.