To izhaja tudi iz predloga dogovora, ki ga je voditeljem EU v Bruslju danes predstavila Turčija. Kot piše v predlogu turške strani, naj bi EU pospešila izplačilo sredstev v okviru instrumenta za pomoč sirskim beguncem v Turčiji in sprejela odločitev o dodatnih treh milijardah evrov do konca leta 2018. Ali bo Turčija ta denar dejansko dobila, je odvisno predvsem od držav članic EU, je dejal Schulz na novinarski konferenci po pogovorih evropskih voditeljev s turškim premierjem Ahmetom Davutoglujem. Države EU so se glede doslej dogovorjenih treh milijard evrov pomoči Turčiji odzivale dokaj počasi, je še menil Schulz.
Kaj zahteva Turčija?
Turčija je, sodeč po osnutku svojega predloga, zahtevala tudi pospešitev vizumske liberalizacije. Želi, da začne ta veljati že junija, ne oktobra, kot je sedaj predvideno v primeru uresničitve vseh pogojev. Evropski parlament je pripravljen razpravljati o pospešitvi vizumske liberalizacije, vendar morajo biti za to izpolnjeni vsi pogoji.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Največ prahu pa dviga turška zahteva v povezavi z izmenjavo prebežnikov. Turčija naj bi zahtevala, da za vsakega sprejetega Sirca iz Grčije unija v zameno sprejme enega sirskega begunca iz Turčije. Ta predlog v Bruslju neuradno opisujejo kot povsem nelogičen.
Turčija se sicer v skladu s predlogom tudi zavezuje, da bo začasno in v humanitarne namene sprejela vse nezakonite migrante, ki iz Turčije pridejo na grške otoke.
Zavezuje se tudi k sodelovanju z državami članicami EU pri skupnih prizadevanjih za vzpostavitev humanitarnih varnih območij znotraj Sirije.
Voditelji članic EU in Turčije so konec novembra v Bruslju dosegli dogovor o skupnem načrtu za obvladovanje migracijskega toka. Ta predvideva tri milijarde evrov pomoči EU za begunce v Turčiji, oživitev pristopnih pogajanj in pospešitev vizumske liberalizacije. Turčija pa naj bi ukrepala za zajezitev migracijskega toka in proti tihotapcem z migranti.