Pell je na zaslišanju pred kraljevo komisijo za institucionalne odzive na spolne zlorabe otrok v Sydneyju sodeloval preko video prenosa iz Rima, saj trpi za srčnimi težavami.
Avstralska preiskava se trenutno osredotoča na mesto Ballarat v avstralski zvezni državi Viktorija, kjer je Pell odraščal in delal, ter na načine, kako se je Cerkev odzivala na pritožbe zoper tamkajšnjo duhovščino, ki segajo tudi v 70. leta prejšnjega stoletja.
Avstralija je sicer kraljevo komisijo oblikovala leta 2012, po desetletju pritiskov, naj se preiščejo očitki o pedofilskih zlorabah po državi. Pri tem preučuje zlorabe otrok, v katere so bile vpletene cerkve, sirotišnice, mladinske in športne organizacije ter šole.
Pell, ki je v Avstraliji dosegel vrh cerkvene hierarhije, je priznal, da je Cerkev delala napake, ker se ni ustrezno odzvala na to problematiko, a je dodal, da jih sedaj poskuša popraviti.
"Cerkev je storila velike napake in jih poskuša popraviti. Cerkev je v številnih regijah, vsekakor tudi v Avstraliji, zamočila in razočarala ljudi," je povedal Pell.
Ob tem je priznal, da je bila v preteklosti drža Cerkve do zlorab takšna, da je bilo "veliko težje verjeti otrokom" in da so pritožbe velikokrat zavrgli.
A obenem je zanikal, da bi bila struktura Cerkve kriva za obravnavo pedofilskih duhovnikov, čeprav so avstralski preiskovalci poudarili, da so številne preiskave po svetu pokazale, da marsikdo na visokih cerkvenih položajih ni ustrezno ravnal. "Menim, da so bile napake večinoma osebne in ne strukturne," je zatrdil Pell.
Kardinal je vedno zanikal, da je vedel za sistematične zlorabe otrok, ki so se dogajale v Ballaratu in jih je izvajal tudi Gerald Risdale, eden najhujših pedofilskih duhovnikov v Avstraliji, ki je zlorabil več deset otrok.
Pell in Risdale sta si nekaj časa delila dom, a kardinal je zanikal, da mu je pomagal pri selitvi v drugo župnijo ali da je poskušal kupovati tišino.