Svet

Zaradi nesreče v nuklearki v Fukushimi obtožnica za njene tri nekdanje vodje

STA
29. 2. 2016, 10.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na Japonskem so danes zaradi katastrofe v jedrski elektrarni Fukushima leta 2011 uradno obtožili tri nekdanje vodje operaterja nuklearke Tepco. Gre za prvi kazenski pregon v zvezi s katastrofo. Trojica, ki jo bremenijo bremenijo profesionalne malomarnosti, zaradi katerega je prišlo do smrti in poškodb, se bo sicer lahko branila s prostosti.

Reuters
Fukušima

Tožilstvo je obtožilo nekdanjega predsednika tokijskega elektropodjetja Tepco Tsunehiso Katsumato in dva nekdanja podpredsednika, Sakaea Muta in Ichira Takekura.

Sojenje trojici je julija lani, takrat že drugič, zahtevala porota, zaradi česar so bili tožilci v skladu z japonsko zakonodajo primorani nadaljevati kazenski pregon. Pred tem so izdajo obtožnice za trojico dvakrat zavrnili, sklicujoč se na nezadostne dokaze in majhne možnosti obsodbe.

Proces proti trojici bo prvi kazenski postopek glede odgovornosti za katastrofo v nuklearki, ki sta jo pred petimi leti povzročila potres in cunami. Sojenje se bo zaradi obsega dokumentacije, ki jo je potrebno zbrati, morda začelo šele prihodnje leto, trajalo pa bi lahko zelo dolgo.

Najhujša jedrska katastrofa na svetu po Černobilu

Nesreča v Fukushimi, zaradi katere je bilo domove primorano zapustiti več deset tisoč ljudi, velja za najhujšo jedrsko katastrofo na svetu po tisti v Černobilu leta 1986.

V potresu in cunamiju je 11. marca 2011 umrlo 18.500 ljudi, jedrske katastrofe, ki sta jo povzročila, pa uradno ne obravnavajo kot dejavnika, ki bi neposredno zakrivil smrt ljudi.

Po poročanju japonske javne radiotelevizije NHK se bo trojica obtoženih izrekla za nedolžne, pri čemer naj bi navajala, da obsega cunamija, ki je pred petimi leti udaril v severovzhodno obalo Japonske ni bilo mogoče predvideti.

Obtožnica, ki tedaj vodilnim v Tepcu nalaga odgovornost za smrtne žrtve zaradi malomarnosti, se po poročanju japonskih medijev navezuje na smrt več kot 40 hospitaliziranih bolnikov, ki so jih z območja nuklearke evakuirali v času nesreče.

V nesreči v nuklearki je bilo neposredno poškodovanih še okoli deset ljudi, med njimi uslužbenci Tepca in pripadniki japonske vojske.

Glede na poročilo, ki ga je lani objavila Mednarodna agencija za jedrsko energijo, je bil ključni dejavnik za nesrečo v Fukushimi zgrešeno zaupanje v jedrsko energijo nasploh. S prstom je pokazalo predvsem na pripravljenost na morebitno katastrofo in na to, kako je bila nuklearka načrtovana, pa tudi na nejasno porazdelitev odgovornosti med regulatorji.

Da je šlo pri Fukushimi za katastrofo, povzročeno s strani človeka, in sicer zaradi japonske kulture "refleksivne pokorščine", je ugotovilo tudi poročilo japonskega parlamenta leta 2012.

Zaradi nesreče zaprli več deset jedrskih reaktorjev

Jezna japonska javnost je s prstom pokazala na udobne povezave med vlado, regulatorji in operaterji jedrskih elektrarn, ki naj bi vodstvo Tepca zaščitile pred obtožbami. Kritiki so terjali, da se na odgovornost pokliče okoli 30 uslužbencev Tepca.

Zaradi nesreče v Fukushimi so na Japonskem zaprli več deset jedrskih reaktorjev, peščico pa so jih medtem vnovič zagnali. Med njimi je bil tudi četrti reaktor v jedrski elektrarni Takahama na zahodu države, ki pa se je zaradi težav z generatorjem danes avtomatsko ustavil, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Operater elektrarne Kansai Eletrcic Power je sporočil, da vzrok ustavitve v nuklearki, ki leži na obalnem območju okoli 400 kilometrov zahodno od Tokia, preučujejo. Reaktor so sicer vnovič zagnali šele v petek, sicer pa so se okoli Takahame pojavile bojazni, potem ko je 20. februarja iz objekta, ki je povezan z reaktorjem, iztekla radioaktivna voda za hlajenje.

Reaktor v Takahami je bil četrti, ki so ga po nesreči v Fukushimi znova zagnali. Premier Shinzo Abe in operaterji si zelo prizadevajo za zagon tudi preostalih reaktorjev. A v državi še vedno vlada veliko nezaupanje v jedrsko energijo in veliko nasprotovanje vnovičnemu zagonu nukleark.