V slovenskem društvu za morske sesalce Morigenos se pri tem sklicujejo na zadnje poročilo sporazuma ACCOBAMS o pregledu žarišč hrupa na območju Sredozemskega morja. Poročilo je namreč pokazalo širok prostorski in časovni vzorec podvodnega hrupa, ki ga povzročajo človeške dejavnosti.
Izkazana žarišča hrupa se prekrivajo s habitati, pomembnimi za morske sesalce, in morskimi zavarovanimi območji. Glavni izvor hrupa v Jadranskem morju so komercialna plovila ter v zadnjih letih tudi hrup seizmičnih raziskav za izkoriščanje naftnih in plinskih zalog, navajajo v društvu.
Kot so opozorili, raven podvodnega hrupa narašča, zato so nadaljnje raziskave na tem področju ključnega pomena za določitev primernih ukrepov in zajezitev problema.
Sporazum o ohranjanju kitov in delfinov Črnega morja, Sredozemskega morja in sosednjega atlantskega območja s kratico ACCOBAMS se zavzema za ocenitev in omilitev podvodnega hrupa v Sredozemlju. Društvo Morigenos je že več kot desetletje partner omenjenega sporazuma, predsednik društva Morigenos Tilen Genov pa je tudi član znanstvenega odbora ACCOBAMS.