EU se je lani dogovorila, da bo Turčiji namenila tri milijarde evrov za oskrbo pretežno sirskih beguncev, Ankara pa naj bi v zameno zagotovila, da bi manj beguncev in migrantov prihajalo v Evropo. Bruselj doslej ni še niti izplačal dogovorjenih treh milijard, ker to blokira predvsem italijanska vlada.
Rim namreč po pisanju časnika ne želi prispevati svojega deleža, dokler ne bi dodatno zrahljali pakta za stabilnost in rast, v sklopu katerega se spremlja strukturno izboljšanje salda javnih financ ob izvajanju kriterija zniževanja dolga in kriterija omejene rasti javnofinančnih izdatkov v državah članicah EU.
Pogajanja o pomoči za begunce med Brusljem in Ankaro pa trenutno še otežujejo zahteve Turčije, ki želi imeti večjo možnost odločanja pri izplačilih sredstev. Neimenovani evropski diplomati so za Die Welt povedali, da turška vlada ne pristaja na to, da bi ji pomoč izplačevali postopoma in po strogem preverjanju EU.
V Bruslju si želijo, da bi denar šel v konkretne projekte, kot je recimo gradnja šol za begunce. EU želi strog nadzor izplačil, da ne bi milijarde evrov poniknile v kanalih turškega gradbeništva in bi tako le manjši delež denarja dosegel begunce.
Turčija pa poleg tega doslej ni storila ravno veliko, da bi zaustavila tok migrantov v Evropo. Po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce je od začetka leta do 27. januarja morje med turško obalo in grškimi otoki kljub slabemu vremenu prečkalo skoraj 50.700 migrantov.