Svet

Trump in Cruz v vojni zaradi newyorških vrednot in legitimnosti kandidature

sta
17. 1. 2016, 11.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ameriški mediji razglašajo konec zavezništva med dvema republikanskima predsedniškima kandidatoma Donaldom Trumpom in Tedom Cruzom, ker je slednji začel newyorškega milijarderja dohitevati in prehitevati v anketah Iowe. Bojne sekire sta izkopala na zadnjem soočenju kandidatov v Južni Karolini.

Reuters
Donald Trump

Teksaški senator Ted Cruz, ki ga v Washingtonu ne marajo niti njegovi republikanski kolegi, se je doslej izogibal napadom na vodilnega Trumpa in si je nabiral točke pri republikanskih volivcih z napadi na medije. Računal je, da se bodo volivci sčasoma spametovali in začeli iskati alternative Trumpu, ki žali vse po dolgem in počez. Upal je, da bo lahko vskočil in pobral tiste, ki se bodo odmaknili od Trumpa, zaradi česar je želel z njim ostati v dobrih odnosih. Delal je očitno račun brez krčmarja, v tem primeru Trumpa, ki nima milosti do nobenega kandidata, če ga ta ogroža v anketah.

Cruz se je rodil v Kanadi očetu Kubancu in materi Američanki, pred 15 meseci pa je celo imel še dvojno kanadsko državljanstvo. Ameriška ustava pravi, da lahko predsednik postane le nekdo, ki je "naravno rojeni državljan", kar so si pravniki doslej razlagali s tem, da je rojen na ozemlju ZDA ali pa ima starše Američane.

Trump je imel septembra lani Cruza še rad in je govoril, da ne vidi nobene težave v njegovi kandidaturi. Ko ga je ta začel prehitevati v anketah Iowe, je obrnil ploščo in začel postavljati vprašanja o legitimnosti Cruzove kandidature. Njega osebno to menda ne moti, ampak ga skrbi, ker bodo demokrati vlagali tožbe. Eden od demokratov je v petek to že storil v Houstonu in Trump je v soboto veselo obglavljal prek Twitterja: "Sem vam rekel. Sem vam rekel, da se bo to zgodilo.".

Cruz se je uvodoma skušal spora otresti s protinapadom, da ima Trump "newyorške vrednote", kar mu je v četrtek na soočenju eksplodiralo nazaj v obraz. Trump se je nemudoma zavil v plašč 11. septembra 2001 in začel obujati spomine na teroristične napade ter čudovite odzive Newyorčanov, kar s Cruzovim napadom ni imelo nič, vendar deluje.

Cruz je kasneje pojasnil, da je z newyorškimi vrednotami mislil na liberalizem glede umetne prekinitve nosečnosti in homoseksualcev ter medije in denar. Politik z obrazom, ki bi ga večina Američanov glede na ankete najraje mahnila s pestjo, je v odgovor dobil naslovnico lokalnega newyorškega časopisa Daily News, kjer mu Kip svobode moli sredinec in pravi "crkni Ted" ter ga pošilja nazaj domov v Kanado.

Druga težava za Cruza, ki jo Trump z veseljem izobeša na velik zvon je denar. Cruz je za eno od svojih preteklih senatnih kampanj najel posojilo pri banki Goldman Sachs v višini 500.000 dolarjev. Pri banki, ki ima sedež v New Yorku, dela njegova soproga. Trump je opozoril, da Cruza newyorške vrednote ne motijo, ko potrebuje denar ter pripomnil, da je Teksašan zagotovo pri eni manj priljubljenih bank v ZDA, ker je bila globoko vpletena v ozadje zadnje finančne krize leta 2008.

Cruz se je skušal braniti s tem, da je izrazil sožalje vsem dobrim Newyorčanom, ki morajo trpeti pod vodstvom levičarskega župana Billa de Blasia in prav tako levičarskega guvernerja države Andrewa Cuoma. Opozoril je, da newyorških vrednot v povezavi s Trumpom ni kar tako potegnil iz nič. Milijarder je imel pred leti intervju za televizijo NBC in je povedal, da je glede splava in homoseksualcev pač liberalen, ker živi v New Yorku.

Cruz je v soboto opozoril, da Trump ne bi smel biti predsednik, ker je preveč nervozen, ko mu ne gre vse po načrtih. "Za vrhovnega poveljnika ne moremo imeti nekoga, ki skače iz postelje in objavlja twitte v odgovor na zadnje ankete," je dejal in spomnil, da je Trump pred leti dajal denar za kampanje Hillary Clinton in Cuomu, sedaj se pa dela konservativnega. Vodstvo republikanske stranke se tega še kako zaveda in obupuje; tako nad Trumpom in Cruzom kot drugo izbiro svojih volivcev.