Belgijski časnik Het Laatste Nieuws (HLN) razkriva okoliščine, ki bi lahko pojasnile ozadje incidenta s spolnim nadlegovanjem v nemškem Kölnu. Policija v tem mestu namreč že štiri leta opaža, da so majhne tatvine večinoma delo mlajših moških iz Alžirije, Tunizije in Maroka (tako imenovana regija Magreb). Praviloma gre za najstarejše sinove v družini, ki so jih poslali v Nemčijo, da bi zaslužili denar, s katerim družina pozneje plača tihotapcu za pot v Evropo. Te podatke je javnosti razkril Ralf Jaeger, minister za notranje zadeve v nemški zvezni državi Severno Porenje - Vestfalija.
»V čakalnici bodo sedeli ob sirskih beguncih in jim nato ukradli stvari,« je HLN navajal prostovoljca na glavni železniški postaji v Kölnu. »Severnoafričani«, kot jih imenuje prostovoljec, vsak dan prihajajo na postajo krast.
Več kriminala med Severnoafričani kot Sirci
»Od leta 2014 beležimo močan porast finančnega kriminala, ki ga zagreši ta skupina,« HLN navaja interno poročilo omenjenega ministrstva. »Primerjava med osumljenimi kaže, da takšna kazniva dejanja v prvem letu zagreši le pol odstotka sirskih migrantov, ta številka pa se pri skupini iz severne Afrike giblje pri 40 odstotkih.«
Minister ob tem poudarja, da so se z decembrom 2015 Maročani prebili med vrhnjih pet skupin prebežnikov. Samy Charchira, članica Muslimanske konference v Nemčiji, opaža, da v zadnjih treh do štirih letih narašča število mladih ljudi, ki v državo prihajajo iz Tunizije, Alžirije in Maroka. Mnogi končajo v Kölnu in Düsseldorfu. »Ne govorijo jezika, zato migrirajo v mesta in se pridružijo svojim skupnostim. Nekateri so sem prišli z zadnjim valom beguncev.«
Organizirani tatovi
»To so bili naši ljudje,« trdi Maročan, ki je bil po poročanju belgijskega medija v trenutku skupinskega spolnega napada na železniški postaji. »Skupine tatov so organizirane in se med seboj usklajujejo,« poudarja. Do tega bi lahko prišlo na dogodkih za novo leto, z druge strani pritrjujejo državni preiskovalci.
Organizirano nadlegovanje: taharrush
Nemške oblasti domnevajo, da so novoletni napadi tip skupinskega nadlegovanja, ki se je ob prelomu tisočletja pojavil v Egiptu. Sprva je bil spontan način, kako so starejši spolno nadlegovali mlajše generacije.
Prijelo se ga je arabsko ime – taharrush gamea. Skozi leta je sprva spontano, a vselej organizirano nadlegovanje preraslo celo v taktiko, kako ženske odganjati od udeleževanja protestov, dokumentirajo raziskovalci libanonske znanstvene publikacije Kohl. Pojav se je razpasel med arabsko pomladjo v Egiptu, čeprav je prva dama Egipta Suzanne Mubarak tedaj že vrsto let opozarjala na to novo obliko teroriziranja ženskih aktivistk, ki so jih v nekaterih primerih domnevno napadali policisti »v civilu«. Po padcu samodržca Hosnija Mubaraka leta 2011 se je pojav razširil in postal vsakdanja taktika odganjanja žensk od udeleževanja protestov in njihove prisotnosti v javnem življenju. Pri tem napadalci ne prizanašajo niti ženskam, ki so oblečene po konzervativnih standardih. Torej svojo telo skrivajo pod tradicionalnimi muslimanskimi oblačili.
Skupine moških se pri napadih razvrstijo v zunanji krog, katerega namen je odvračati pozornost od dogajanja, in notranji krog, v katerega potegnejo žrtve. Tovrstno nadlegovanje, ki od otipavanja, zmerjanja in kraje lahko preraste v posilstvo, se praviloma izvaja pod krinko množičnih dogodkov, kot so praznovanja, javne demonstracije in shodi, v zadnjem času pa se vse bolj širi tudi na javna mesta.
Razen sporočila, da so napad domnevno izvršili migranti iz tako imenovanega Magreba, organizirani in medsebojno usklajeni kot roparske tolpe, policija še vedno tava v temi glede tega, kaj bi lahko bil vzrok napada. Toliko bolj, ker naj bi se ga hkrati izvedlo v več evropskih metropolah, v Helsinkih pa ga je policija celo preprečila.