Glede na dublinsko uredbo lahko država članica EU sprejme le tiste prebežnike, ki želijo v njej zaprositi za azil. Predstavniki nemške zvezne policije v Münchnu so pojasnili, da je okrepljeno število zavrnitev migrantov po novem letu posledica bolj urejenega postopka obravnave na nemško-avstrijski meji. Do konca leta so sicer Nemci zavračali po nekaj deset migrantov na dan.
Ob začetku migrantske krize so nemške oblasti prebežnikom, ki so želeli na primer v Skandinavijo ali Belgijo, večinoma omogočale prost prehod svojega ozemlja. A ob začetku leta je Švedska uvedla poostren nadzor na mostu Öresund, ki jo povezuje z Dansko. Tudi slednja je posledično uvedla nadzor na meji z Nemčijo in sprejema le še migrante z veljavnimi dokumenti.
Medtem so na avstrijskem notranjem ministrstvu danes povedali, da tudi avstrijski organi na meji s Slovenijo vedno znova zavračajo migrante, ki želijo le prečkati Avstrijo brez vložitve prošnje za azil.
Predstavnik ministrstva Karl-Heinz Grundböck je poudaril, da ne more avtomatično vsak, ki želi le prečkati Avstrijo, to tudi storiti. Grundböck je poudaril, da lahko vsi migranti, ne glede na narodnost, v Avstriji še naprej zaprosijo za azil. Avstrija je sicer na meji s Slovenijo od začetka leta zavrnila 1652 migrantov, po navedbah policije z avstrijske Koroške zaradi pomanjkljivih dokumentov in lažnih navedb.
V Gornji Avstriji ob meji z Nemčijo politiki že opozarjajo, da vračanje migrantov predstavlja velik izziv. Desničarski svobodnjaki (FPÖ) in ljudska stranka (ÖVP) že zahtevajo, da tudi Avstrija stopi na zavoro in začne z zavračanjem migrantov na meji s Slovenijo.