Nova družinska zakonodaja dovoljuje, da se v eni družini rodita do dva otroka, obenem pa ohranja omejitve glede rojstva več otrok znotraj ene družine. Spremembe, s katerimi se je končala sporna kitajska politika enega otroka, je sicer vladajoča komunistična partija napovedala že oktobra.
Politiko enega otroka so na Kitajskem uvedli leta 1979 kot odgovor na takratne družbene, socialne in okoljske probleme. Pari so lahko imeli le po enega otroka, za kršitelje pa so uvedli sistem denarnih kazni in celo prisilnih splavov. Z ukrepi so kitajske oblasti preprečile rojstvo 400 milijonov otrok, ob tem pa vztrajno zatrjevale, da tako prispevajo h gospodarskemu vzponu države.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
A medtem se je prebivalstvo Kitajske, ki šteje kar 1,37 milijarde ljudi, začelo hitro starati, število moških nevarno presega število žensk, delovna sila pa se krči.
Po zaslugi nove zakonodaje naj bi se v naslednjih petih letih vsako leto rodilo okoli tri milijone več otrok, s čimer se bo delovna sila do leta 2050 povečala za okoli 30 milijonov ljudi.
A strokovnjaki menijo, da je do spremembe politike prišlo prepozno, da bi še lahko ustrezno odgovorili na demografsko krizo, medtem ko drugi opozarjajo, da mnogi kitajski pari dandanes ne želijo imeti več otrok zaradi stroškov. Kakšni bodo dejanski učinki novih sprememb, tako ostaja nejasno.