Svet

Kaj skrivata Italija in Libija?

STA
28. 12. 2015, 19.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na prvem obisku v Evropi se je danes mudil poslovnež Fajez al Saraj, ki naj bi prevzel vodenje nove vlade narodne enotnosti v Libiji. Al Saraj se je v Rimu na skrivaj sestal z italijanskim premierjem Matteom Renzijem, ki mu je zagotovil podporo in tudi pripravljenost Rima, da po potrebi posreduje v podporo Sarajevi krhki vladi.

Reuters
Tudi po srečanju z Renzijem izjav za medije ni bilo.

V skladu z dogovorom, ki sta ga 17. decembra dosegli sprti strani v Libiji in ga je nato pred dnevi podprl varnostni svet ZN, bo al Saraj vodil 17-člansko prehodno vlado v Libiji, ki bo oblast prevzela v sredini januarja.

Za svoj prvi obisk v Evropi je prihodnji premier izbral Italijo, nekdanjo kolonialno silo v Libiji, a tega ni v naprej objavil, ampak je prišel v tajnosti. Tudi po srečanju z Renzijem izjav za medije ni bilo.

So pa v kabinetu italijanskega premierja kasneje objavili sporočilo za javnost, v katerem so ponovili, da je Italija v svoji nekdanji koloniji pripravljena voditi mednarodno misijo za mir in obnovo, ki bi jo lahko vzpostavili ob strinjanju Združenih narodov, potem ko bosta v državi zagotovljena prekinitev ognja in vsaj relativna politična stabilnost.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina


"ITALIJA JE PRIPRAVLJENA POMAGATI LIBIJI"

"Italija se je na kakršnokoli morebitno prošnjo za pomoč s strani Libije pripravljena odzvati hitro, znotraj potrebnega okvira mednarodnega prava," so zapisali.

Opazovalci so sicer precej pesimistični glede obetov predlaganega novega režima v Libiji, v katerem bi sodelovali tako islamisti kot predstavniki mednarodno priznanih oblasti. Mednarodna prizadevanja za stabilizacijo Libije so se okrepila, potem ko se je tam že nevarno okrepila skrajna Islamska država.