V skladu z dogovorom, ki sta ga 17. decembra dosegli sprti strani v Libiji in ga je nato pred dnevi podprl varnostni svet ZN, bo al Saraj vodil 17-člansko prehodno vlado v Libiji, ki bo oblast prevzela v sredini januarja.
Za svoj prvi obisk v Evropi je prihodnji premier izbral Italijo, nekdanjo kolonialno silo v Libiji, a tega ni v naprej objavil, ampak je prišel v tajnosti. Tudi po srečanju z Renzijem izjav za medije ni bilo.
So pa v kabinetu italijanskega premierja kasneje objavili sporočilo za javnost, v katerem so ponovili, da je Italija v svoji nekdanji koloniji pripravljena voditi mednarodno misijo za mir in obnovo, ki bi jo lahko vzpostavili ob strinjanju Združenih narodov, potem ko bosta v državi zagotovljena prekinitev ognja in vsaj relativna politična stabilnost.
"ITALIJA JE PRIPRAVLJENA POMAGATI LIBIJI"
"Italija se je na kakršnokoli morebitno prošnjo za pomoč s strani Libije pripravljena odzvati hitro, znotraj potrebnega okvira mednarodnega prava," so zapisali.
Opazovalci so sicer precej pesimistični glede obetov predlaganega novega režima v Libiji, v katerem bi sodelovali tako islamisti kot predstavniki mednarodno priznanih oblasti. Mednarodna prizadevanja za stabilizacijo Libije so se okrepila, potem ko se je tam že nevarno okrepila skrajna Islamska država.