Svet

Odkrili 190 ton nezakonitih pesticidov

STA
18. 12. 2015, 16.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Preiskovalci so novembra v obsežni mednarodni operaciji v pristaniščih in na letališčih sedmih držav odkrili 190 ton nezakonitih ali ponarejenih pesticidov. V operaciji so sodelovali organi pregona iz Belgije, Francije, Nemčije, Italije, Slovenije, Španije in Nizozemske ob pomoči Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF).

fraport.com
Preiskava je potekala v večjih pristaniščih in na letališčih sedmih držav.

Med operacijo Silver Axe (Srebrna sekira), ki je trajala od 16. do 27. novembra, je bilo izvedenih 350 inšpekcijskih pregledov zabojnikov v večjih pristaniščih in na večjih letališčih v sedmih državah. Poleg odkritja 190 ton nezakonitih ali ponarejenih pesticidov je bilo ugotovljenih tudi sto primerov kršitev, ki so privedle do uvedbe nadaljnjih preiskav. Od teh jih sedem še poteka.

Operacija Srebrna sekira se je osredotočila na prodajo in dajanje na trg (uvoz) ponarejenih pesticidov, vključno s kršitvami pravic intelektualne lastnine, kot so blagovne znamke, patenti in avtorske pravice, ciljno pa je bila usmerjena na nezakonito trgovino s pesticidi, so sporočili iz Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

"To je še en primer učinkovitega brezmejnega policijskega dela, ki ga spodbuja in podpira Europol. Te ogromne zaplembe nevarnih snovi ter veliko število uvedenih preiskav so rezultat nenehno razvijajočega se sodelovanja med evropsko skupnostjo organov pregona ter zasebnim sektorjem," je povedal namestnik direktorja operacij Europola Wil van Gemert.

Sodelovanje z zasebno industrijo je bilo ključno pri tej uspešni operaciji. Združenja CropLife International, European Crop Protection Association ECPA in European Crop Care Association ECCA, ki predstavljajo industrijo fitofarmacevtskih sredstev, so sodelovala tako v pripravljalni fazi kot tudi med samo operacijo.

Pesticidi sodijo med najbolj pravno regulirane/nadzorovane proizvode na svetu in je z njimi mogoče trgovati in jih uporabljati v EU le v primeru, da so dokazano varni in odobreni.