Svet

Vojna z Islamsko državo bo hujša od atomske

J.P.
17. 12. 2015, 09.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Vsi kandidati za predsednika Združenih držav Amerike se širokoustijo, da si bodo pokorili Islamsko državo, John McAfee pa je edini, ki napoveduje kibernetsko vojno in ne takšne, ki se bo bila s konvencionalnim orožjem.

Twitter
Bolj kot to, kje in kako uporabiti vojsko, se mu zdi pomembno, da se Združene države Amerike soočijo z lastno »kibernetsko nepismenostjo«.

Številni verjetno sploh ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje tudi John McAfee, še manj pa je verjetno tistih, ki se tako dobro kot on zavedajo razsežnosti vojne proti Islamski državi. Ko so ga pobarali o smotrnosti strategije vojne proti Islamski državi, kot si jo je zamislil republikanski kandidat Donald Trump, je dejal le, da v tem oziru na Trumpa ne bi računal. Kakor tudi ne večina drugih kandidatov, a McAfeeju se bolj kot to, kje in kako uporabiti vojsko, zdi pomembno, da se Združene države Amerike soočijo z lastno »kibernetsko nepismenostjo«, preden se zapletejo v konflikt, ki se kaj lahko izrodi v tretjo svetovno vojno – kibernetsko vojno.

Reuters
Računalniški strokovnjak kandidira za predsednika ZDA.

Uničevalna aplikacija

»Veliko bolje so podkovani v kibernetskih znanostih, kot pa hočemo priznati,« je dejal kandidat Kibernetske stranke, katere ustanovitelj je. Dober primer je medij Islamske države, tako imenovane Amaq novice. Kot je dejal, se je uspel dokopati do te aplikacije, ki pa je več kot samo propaganda, saj znatno olajšuje teroristične napade, a tiste vrste, ki jih množice povečini spregledajo. Aplikacija je namreč zmožna onemogočiti oziroma prevzeti digitalna omrežja. Prejšnji teden naj bi po njegovih besedah prišlo do takšnega napada, največjega do sedaj. »Česa takšnega še nismo videli,« je dejal.

»Amerika, prevzemi nekaj krivde«

»Ne moremo preprosti odvzeti vseh pametnih telefonov. Prav tako ne moremo vedeti, kaj vsi delajo na njih. Kibernetsko vojskovanje se je tako z velikih strežnikov, ki napadajo druge strežnike, preselilo na pametne telefone s programsko opremo, ki jo je razvila Islamska država. Na svetu je 1,6 milijarde muslimanov. Po trenutnih ocenah jih je od tega med 15 in 25 odstotkov ekstremistov. Tudi če jih le majhen odstotek uporablja to aplikacijo, to pomeni več deset milijonov ljudi. To je zelo zastrašujoča situacija,« je povedal. Vseeno zavrača idejo množičnega nadzora, ne pa tudi nadzora potencialnih tujih sovražnikov. Ob tem pa priznava, da sta nadzor in vohunjenje zakuhala kar nekaj težav. »Povsem pozabljamo na druge države. Terorizem imamo, ker smo svetu igrali policista in se predolgo vtikali v zadeve tujih držav,« je priznal McAfee. »Zato moramo biti pozorni na svet okoli nas, da vemo, kaj načrtujejo drugi in se primerno odzvati. Ampak prosim, poglejte zgodovino. Prevzemi nekaj krivde, Amerika.«

»Naslednja vojna se ne bo bila z bombami in bojnimi ladjami in letali. To bo kibernetska vojna, ki bo bolj uničujoča kot jedrska.« - John McAfee

Stisnjeni v kot

Dotaknil se je tudi delovanja mednarodne aktivistične hekerske skupine Anonymous. Kot je dejal, so Islamsko državo gotovo stisnili v kot, a da je le malo verjetno, da bi lahko naredili konec komunikaciji ekstremistov. Ker jih je preprosto preveč in ker niso ravno nekompetentni. »Moramo se pripraviti,« je še dejal. »Naslednja vojna se ne bo bila z bombami in bojnimi ladjami in letali. To bo kibernetska vojna, ki bo bolj uničujoča kot jedrska.«