Svet

Ustavna obtožba proti brazilski predsednici

STA
3. 12. 2015, 10.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Predsednik spodnjega doma brazilskega parlamenta Eduardo Cunha je v sredo sprožil ustavno obtožbo proti predsednici države Dilmi Rousseff. S tem je Brazilija, največja latinskoameriška država, v največji krizi v več desetletjih. Odločitev mora potrditi še posebni odbor, sestavljen iz predstavnikov vseh strank, ki naj bi ga oblikovali v 15 dneh.

Wikipedia
Dilma Rousseff

Postopek bi lahko privedel do odstavitve prve predsednice Brazilije, medtem ko se država spopada s korupcijskim škandalom in vse globljo gospodarsko recesijo.

Rousseffova, levičarska gverilka v času vojaške diktature v državi med letoma 1964 in 1985, ki se ji izteka manj kot leto dni drugega predsedniškega mandata, je prepričana, da bo uspešno prestala ustavno obtožbo. V odzivu na televiziji je dejala, da so obtožbe neutemeljene.

Postopek ustavne obtožbe je predsednik spodnjega doma parlamenta sprožil s tem, ko je sprejel peticijo več odvetnikov, v kateri predsednico obtožujejo, da je pri izvajanju lanskega proračuna kršila zakone. Gre za prvi korak v dolgem in zapletenem postopku, preden bodo lahko glasovali o usodi predsednice.

Poznavalci so razdeljeni glede njenih možnosti za preživetje. Mnogi menijo, da je primer proti njej šibek, a opozarjajo na njeno nepriljubljenost med volivci, pa tudi med poslanci in senatorji njene vladne koalicije.

Cunha je odločitev o sprejemu peticije sprejel kmalu po tem, ko so člani parlamentarne komisije za etiko iz vrst vladne Delavske stranke podprli njegovo odstavitev s položaja predsednika spodnjega doma parlamenta zaradi obtožb o korupciji.

Obtožen je, da je sprejel več milijonov ameriških dolarjev podkupnin in denar skril v Švici v okviru obsežne korupcijske sheme, ki so jo razkrili preiskovalci v državnem naftnem gigantu Petrobras. Brazilski mediji so njegovo odločitev proti predsednici označili za maščevanje.

Če bo posebni odbor potrdil sprožitev ustavne obtožbe, bo o tem nato glasoval spodnji dom parlamenta, kjer mora dobiti podporo 342 od 513 poslancev. Če bo dobil podporo, bo nato postopek vodil senat, kjer mora dobiti dvotretjinsko podporo. Če se bo to zgodilo, bo morala Rousseffova odstopiti.

To ne bi bil prvi primer v državi. Leta 1992 je predsednik države Fernando Collor de Mello moral odstopiti po ustavni obtožbi zaradi korupcije.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste