Svet

Napad na Francijo je napad na članice Nata

STA
15. 11. 2015, 12.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Francija bo po petkovih smrtonosnih terorističnih napadih verjetno razmislila o uporabi 5. člena ustanovne listine zveze Nato, ki govori o kolektivni obrambi oz. o tem, da je napad na eno članico napad na zavezništvo in vse njegove članice, je v intervjuju za nemški Deutsche Welle ocenil francoski varnostni strokovnjak Bruno Tetrais.

Napad na eno članico je napad na zavezništvo in vse njegove članice.

Tetrais je v intervjuju dejal, da bodo v prihodnjih dneh verjetno sledile razprave o aktivaciji 5. člena Natove ustanovne listine.

"Vsekakor francoska stran upa, da bodo evropski prijatelji in zavezniki vsi bolj proaktivno kot doslej prispevali k naši vojaški akciji proti Islamski državi v Iraku in Siriji," je povedal Tetrais iz Fundacije za strateške raziskave, ki se ukvarja predvsem s vprašanji mednarodne varnosti. Pred tem je zasedal tudi položaje v francoski vladi.

Izrazil je prepričanje, da je sedaj čas za sodelovanje Evrope in drugih članic Nata, kot sta ZDA in Turčija, za boljšo organizacijo in spopadanje z grožnjo džihadističnega terorizma.

Francija sicer sodeluje v zračnih napadih na skrajneže Islamske države tako v Siriji kot v Iraku in po mnenju Tetraisa je predvsem za to bila tarča petkovih smrtonosnih napadov, čeprav da to ni bil edini vzrok.

Francoski predsednik Francois Hollande je petkove napade, v katerih je življenje izgubilo najmanj 129 ljudi, ranjenih pa je bilo več kot 350, označil za "vojno dejanje". Francoski premier Manuel Valls je po napadih dejal, da je Francija v vojni in bo "udarila po sovražniku".

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je sicer v soboto za francosko tiskovno agencijo AFP obsodil napade. "Vse članice Nata so enotne v boju proti terorizmu in so enotne v solidarnosti s Francijo," je povedal Stoltenberg.

"Ni šlo le za napad na nedolžne ljudi v Parizu ali na Francijo, temveč tudi za napad na naše temeljne vrednote svobode, demokracije in na naše odprte družbe," je poudaril generalni sekretar in dodal, da je bil namen napada ustrahovanje, a bo le "okrepil našo odločnost". Boj proti skrajnežem bo po njegovih besedah potekal z okrepljenim sodelovanjem med obveščevalnimi službami, vojaškimi sredstvi, policijskim delom.

Rusija je sicer medtem izrazila upanje, da bo zveza Nato spremenila pristop v boju proti terorizmu. "Dogodki v Parizu bodo stvari zagotovo postavili na svoje mesto in nekoliko spremenile seznam prioritet naših kolegov v Washingtonu in drugih prestolnicah držav Nata," je danes povedal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov.