Sporazum med drugim določa, da mora Iran zmanjšati svoje zaloge obogatenega urana z 12.000 kilogramov na 300 kilogramov. Poleg tega je treba reaktor na težko vodo v Araku, kjer so doslej pridobivali plutonij, iz katerega bi bilo mogoče narediti jedrsko bombo, predelati v reaktor na lahko vodo.
Zunanji ministri Irana in šesterice velesil (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija, Nemčija) so 14. julija dosegli zgodovinski sporazum, ki naj bi končal 13-letni jedrski spor z Iranom. Ta je pristal na stroge omejitve svojega jedrskega programa in mednarodni nadzor jedrskih aktivnosti, v zameno pa bodo odpravljene gospodarske in finančne sankcije proti njemu.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Iran lahko tako ob upoštevanju dogovora računa na odpravo vseh gospodarskih sankcij proti njemu.
Posamezne točke "skupnega celovitega izvedbenega načrta" (JCPOA) bo strogo nadzorovala Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). V kolikor bo organizacija - verjetno v začetku leta 2016 - potrdila skladnost, bodo sankcije odpravljene. Ta dan bo veljal za "dan implementacije". V primeru težav bo rešitve iskala skupna komisija oziroma odbor, ki bo sestavljen iz zastopnikov vseh udeleženih držav. Ta odbor ima v ponedeljek na Dunaju ustanovno sejo.