Predsednik regionalne vlade v Kataloniji Artur Mas se je odločil volitve povezati z glasovanjem o neodvisnosti, ker vlada v Madridu vztrajno zavrača izvedbo dejanskega referenduma o tem vprašanju. Po zgledu škotskega so ga Katalonci hoteli izpeljati že novembra lani, a je vmes poseglo špansko ustavno sodišče, nakar je proces zvodenel v simbolično glasovanje o neodvisnosti.
Vlada premierja Mariana Rajoya v Madridu se sklicuje na z ustavo določeno enotnost španskega naroda in referenduma ne dovoli, češ da bi kršil ustavno določilo, po katerem lahko referendum o suverenosti skliče zgolj nacionalna vlada, na njem pa da bi morali glasovati vsi Španci.
Masova konservativna nacionalistična stranka CDC je skupaj s strankarsko navezo Levica/Zeleni (ICV), levo separatistično ERC in še nekaj manjšimi skupinami za nastop na volitvah oblikovala enotno listo Junts pel Si (Skupaj za da). Glede na ankete se listi obeta jasna zmaga, v parlamentu pa 66 ali 67 sedežev, s čimer bi za las zgrešila absolutno večino 68 od 135 poslanskih sedežev.
Načrt Masove koalicije, da v primeru parlamentarne večine po volitvah izpelje 18-mesečni načrt, ki bi pripeljal do odcepitve, kljub temu ni ogrožen, saj lahko računa tudi na podporo marksistične leve stranke CUP, ki se ji obeta deset mandatov.
Obe strani sta pred volitvami vodili intenzivno kampanjo, pri čemer je vlada na Madridu na svojo stran pridobila glasove nekaj pomembnih držav, katalonska vlada pa je svarila pred širjenjem v zvezi z odcepitvijo povezanih strahov.