Nesreča se je zgodila v Mini blizu Meke ob prvem dnevu ejd al adhe oziroma kurban bajrama. Romarji so tam s kamenjem obmetavali enega od treh stebrov, ki predstavljajo satana. Simbolično kamenjanje hudiča zaznamuje zadnji dan hadža.
Za zdaj uradno ni znano, zakaj je prišlo do prerivanja, je pa savdski minister za zdravje Haled al Falih za tragedijo okrivil nedisciplinirane romarje. Po njegovih besedah se nesreča ne bi zgodila, če bi romarji upoštevali navodila.
Kot je dejal za eno savdskih televizij, številni romarji niso upoštevali navodil, ki so jih izdale oblasti, kar je po njegovih besedah glavni razlog za nesrečo. "Če bi romarji upoštevali navodila, bi se lahko tovrstni nesreči izognili," je dodal.
Savdski prestolonaslednik princ Mohamed bin Najed, ki predseduje savdskemu odboru za hadž, je odredil preiskavo nesreče. Izsledke preiskave predali kralju Salmanu, ki bo nato sprejel ustrezne ukrepe, so poročali savdski mediji.
Iran je za nesrečo, v kateri je umrlo tudi najmanj 43 iranskih romarjev, okrivil savdske oblasti. Vodja iranske organizacije, ki organizira romanje v Meko, Said Ohadi je dejal, da so Savdijci iz neznanega razloga zaprli dve poti blizu prizorišča obreda kamenjanja hudiča, kjer se je kasneje zgodila nesreča.
"To je botrovalo tragični nesreči," je izjavil Ohadi za iransko državno televizijo. Po zadnjih podatkih je v prerivanju umrlo najmanj 43 Irancev, ta številka pa bi se lahko še povečala.
Po zaprtju dveh poti so bile na območju odprte le tri poti. "Današnji incident kaže na slabo upravljanje in pomanjkljivo pozornost varnosti romarjev. Druge razlage ni. Savdske oblasti bi morale odgovarjati," je dejal Ohadi.
Namestnik iranskega zunanjega ministra Husein Amir Abdulahian je sporočil, da bo savdski veleposlanik zaradi nesreče poklican na pogovor na zunanje ministrstvo. "Nikakor ne moremo biti brezbrižni ob takšnem neodgovornem ravnanju Savdske Arabije. Zadevo bomo reševali bo diplomatski poti," je dejal za iransko televizijo.
"Savdski uradniki so odgovorni za to nesrečo in bi morali takoj sprejeti učinkovite ukrepe za upravljanje trenutne krize in zagotovitev polne varnosti za romarje," je še dejal namestnik zunanjega ministra.
Tradicionalnega romanja v Meko se letos udeležuje okoli dva milijona muslimanov z vsega sveta. Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.
V preteklosti so bili požari in prerivanja na romanju precej pogosti, v zadnjih letih pa zaradi izboljšav na področju varnosti tovrstnih nesreč v glavnem ni bilo, navaja AFP.
Se je pa tudi med pripravami na letošnji hadž zgodila tragična nesreča, ko se je v veliki mošeji v Meki 11. septembra zrušil žerjav, pri čemer je umrlo 109 ljudi.
Januarja 2006 je med prerivanjem med obredom kamenjanja v Mini umrlo 364 romarjev, najhujša nesreča doslej pa se je zgodila julija 1990, ko je v gneči v predoru za pešce, ki vodi iz Meke proti Mini in gori Arafat, je umrlo 1426 romarjev.