»Za nas predsednik pride od ljudi in z volitvami, in če gre, gre od ljudi. Ne more oditi kot posledica odločitve [Združenih držav] Amerike, Varnostnega sveta [Združenih narodov], ali ženevske konference. Če ljudje hočejo, da ostane, mora ostati. In če ga ljudje zavrnejo, mora nemudoma oditi,« je dejal Asad v intervjuju z ruskimi mediji.
Sirija je v državljanski vojni od političnega kolapsa leta 2011. Damask se bori tako proti opozicijskim silam kot proti različnim islamističnim skupinam.
Asad, čigar vlada po mnenju zahodnih voditeljev ni legitimna, je na volitvah junija 2014 osvojil ponovno zmago za predsedniški stolček, s kar 88,7 odstotka glasov.
Dva kroga pogovorov med sirskimi oblastmi in opozicijo v Ženevi nista dala rezultatov. Ženevske pogovore so gostili Združeni narodi.
Mirovni dialog je poskusila vzpostaviti tudi Rusija, ki je prav tako gostila dva kroga pogovorov. Po neuspehu je Moskva izrazila pripravljenost, da gosti tudi tretji krog pogajanj.
Asad je v pogovoru prav tako okrcal politiko evropskih držav, ki naj bi privedla do begunske krize v Evropski uniji. Sirski voditelj trdi, da več držav podpira terorizem na Bližnjem vzhodu.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Sirija se zaveda dejstva, da Zahod zagotavlja podporo skrajnim skupinam, ki delujejo v državi [Siriji], kot sta ISIS in fronta al Nusra, je dejal Asad.
»Sodelovanje Zahoda s fronto al Nusra je realnost, saj vemo, da Turčija podpira ISIS in al Nusro, tako z orožjem, kot z denarjem in prostovoljci,« je v pogovoru opozoril Asad. Poudaril je, da ima Turčija tesne odnose z Zahodom in, da voditelji Turčije ne morejo sprejeti poomembnih odločitev brez posvetovanja z Zduženimi državami in drugimi državami Zahoda.
»Al nusra in ISIS delujeta v regiji s takšno silo, pod kritjem Zahoda, ker so Zahodne države vedno verjele, da lahko karto terorizma od časa do časa potegnejo iz žepa in jo uporabijo,« je bil oster Asad.
Damask je že večkrat obtožil tako Turčijo kot Saudovo Arabijo in Katar, da ščitijo in pomagajo džihadistom v Siriji.
Ob tem je Asad Evropo okrivil še politike dvojnih standardov v zvezi z empatijo do beguncev.
»Lahko ste žalostni zaradi otrokove smrti v [sredozemskem] morju, ne pa za tisoče otrok, ki so jih ubili teroristi v Siriji? Tudi ne za moške, ženske in ostarele? Ti evropski dvojni standardi niso več sprejemljivi,« je dejal.
Zaradi nasilja v Siriji je bilo razseljenih že več kot 11 milijonov ljudi. Več sto tisoč jih skuša varnost najti v Evropi.