V torek so se na stran Obame postavili Richard Blumenthal iz Connecticuta, Ron Wyden iz Oregona, Gary Peters iz Michigana in Maria Cantwell iz države Washington. Republikanci in proizraelski lobiji so sicer čez poletje vodili obsežno kampanjo proti dogovoru, ki ga je šesterica svetovnih sil julija sklenila z Iranom glede jedrskega programa države.
Takoj po sklenitvi dogovora na Dunaju je bilo jasno, da bodo vsi republikanci v kongresu glasovali za resolucijo o zavrnitvi dogovora in ohranitvi ameriških sankcij proti Iranu. Obama je v odgovor na to napovedal, da bo na zavrnitev vložil veto in začela se je tekma prepričevanja demokratov, ki jih Obama potrebuje za ohranitev veta.
V začetku meseca je postalo jasno, da bo predsedniku ostalo zvestih dovolj demokratskih kongresnikov, Bela hiša pa je nadaljevala s kampanjo prepričevanja demokratskih senatorjev, da bi dosegli magično številko 41, kar je dovolj za t.i. filibuster oziroma za to, da se o resoluciji proti dogovoru sploh ne glasuje.
Bela hiša je sporočila, da ima raje blokado resolucije kot pa njeno potrditev in potem veto, pa potrditev veta, kar bi z mednarodnega vidika ZDA spravilo v večjo zadrego. To sicer ne pomeni, da se s tem povezano burno politično dogajanje končuje.
Vodilni republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je za danes napovedal veliko zborovanje pred kongresom proti jedrskemu dogovoru z Iranom, za katerega je sicer dejal, da ga v primeru volilne zmage ne bo odpravil, ampak le izboljšal.
Končni izid je znan, kar pomeni, da bo jedrski dogovor preživel v vsakem primeru, vendar pa to članov kongresa ne bo oviralo pri izražanju mnenj za ali proti.
Kongres bo opravil vročo razpravo o dogovoru, pro-izraelski lobisti pa bodo še naprej pritiskali na demokrate, naj si vendarle premislijo in glasujejo tako, kot želi izraelski premier Benjamin Netanjahu in ne, kot si želi predsednik ZDA.