Svet

Predsednik Južnega Sudana z zadržki podpisal mirovni sporazum

T.C.
26. 8. 2015, 16.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Predsednik Južnega Sudana Salva Kiir je danes podpisal mirovni sporazum za končanje 20-mesečne državljanske vojne v tej revni afriški državi. A ob tem je izdal seznam "resnih zadržkov," s katerim je opozoril, da sporazum morebiti ne bo trajen.

STA

Kiir je ob podpisu dejal, da sporazum vsebuje veliko stvari, ki jih je treba zavrniti. "Če tovrstne zadržke ignoriramo, ne more biti interesa za pravični in trajni mir," je poudaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji



Odkar je v Južnem Sudanu izbruhnila državljanska vojna, so sklenili najmanj sedem prekinitev ognja, ki pa so bile v roku nekaj dni vedno znova kršene.

Mirovni sporazum so sedaj podpisali po grožnjah Združenih narodov s sankcijami. Čeprav je Kiir izdal seznam zadržkov, so sporazum afriški voditelji pozdravili. Med njimi je tudi ugandski predsednik Yoweri Museveni, ki je tekom vojne v Južni Sudan poslal vojake, da bi podprl Kiirove sile. V skladu s sporazumom morajo ugandske sile sedaj v roku 45 dni zapustiti državo.

ZDA so medtem pozdravile podpis sporazuma in Kiira opozorile, da ne priznavajo nobenih zadržkov ali aneksov na ta dokument.

V skoraj dveletni vojni naj bi bilo ubitih več deset tisoč ljudi. Vojna se je začela decembra 2013, ko je predsednik Salva Kiir obtožil svojega bivšega namestnika Rieka Macharja, da je načrtoval državni udar. S tem je sprožil verigo maščevalnih pobojev, ki so to revno državo globoko razdelili po etnični liniji.