Svet

Pripravljen na vojno

Črt Kaker
22. 8. 2015, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Dinastični voditelj Severne Koreje bi šel znova v vojno. Zmotili so ga južnokorejski propagandni zvočniki, zato je svoji južni sosedi že postavil ultimat.

Arhiv

Napetost se na Korejskem polotoku iz dneva v dan stopnjuje. K pomiritvi strasti ni pomagal niti obisk zasedbe Laibach, ki je v državi ta teden organizirala dva koncerta.

Kim Džong Un, ki Severni Koreji vlada po smrti očeta, se koncerta slovenske skupine ni udeležil, saj se je in se še ukvarja s svojo južno sosedo, ki mu znova povzroča preglavice.

Moteči južnokorejski zvočniki

Južna Koreja je naprej pred dnevi po več kot desetletju začela iz ogromnih zvočnikov na meji predvajati protisevernokorejsko propagando. Ker protesti Pjongjanga niso zalegli, je severnokorejski voditelj proti motečim zvočnikom izstrelil raketo. Južna Koreja seveda ni stala križem rok in je svoji severni sosedi, s katero je uradno še vedno v vojni, odgovorila s topniškim obstreljevanjem.

Napetosti na meji med Severno in Južno Korejo sovpadajo z vojaškimi vajami, ki jih skupaj izvajata južnokorejska in ameriška vojska. 

Kim Džong Una je to tako razhudilo, da je južnim bratom postavil jasno zahtevo, naj do danes končajo z izzivanje, sicer jih čaka vojaški odgovor.

Severnokorejska vojska v pripravljenosti

Obenem je včeraj na kriznem sestanku severnokorejskega vojaškega poveljstva sporočil, da so vojake poslali na mejo z južno sosedo, da bi »uničili orodja za psihološko vojno«. Sočasno so v Severni Koreji objavili ukaz dinastičnega voditelja, ki je zaukazal bojno pripravljenost in ob meji razglasil izredno stanje. »Sile DPRK-ja so popolnoma pripravljene na kakršnokoli vojaško operacijo ob vsakem času,« se glasi Kimovo povelje, ki je začelo veljati včeraj ob 10.30 po srednjeevropskem času.

Tako napeto ni bilo že pet let

Tako zaostrene retorike med Severno in Južno Korejo ni bilo že vse od leta 2010, ko je Severna Koreja s topovskimi granatami obstreljevala otok Jeonpjeong, ki si ga lastita obe državi. Takrat sta bila ubita dva južnokorejska marinca in dva civilista, število žrtev na strani Severne Koreje pa ni bilo nikoli znano.