Prvi reaktor v nuklearki v Sendaiu, ki leži okoli 1000 kilometrov jugozahodno od Tokia in je v lasti podjetja Kyushu Electric Power Co, so zagnali v zgodnjih dopoldanskih urah po lokalnem času.
Regulatorji so vnovičen zagon dveh reaktorjev nuklearke odobrili pred nekaj manj kot letom dni. Po današnjem zagonu bo elektriko začel proizvajati do petka, komercialno dejavnost pa bodo v Sendaiu začeli v začetku prihodnjega meseca, je sporočil operater.
Po katastrofi v nuklearki Daiichi v Fukushimi marca 2011, ki sta jo sprožila potres in posledični cunami, je Japonska ustavila vseh svojih 48 reaktorjev.
Za zagotovitev energetskih potreb so sicer vmes začasno zagnali dva reaktorja, a so ju septembra 2013 spet izključil iz omrežja, s čimer je bila država slabi dve leti povsem brez jedrske energije, navajajo tuje tiskovne agencije.
Vlada premiera Shinza Abeja si je sicer vse od prevzema oblasti decembra 2012 prizadevala znova zagnati jedrske reaktorje. To je tudi želja elektro podjetij, v katerih lasti so, saj so sita izgubljenih kapacitet, ki jih morajo nadomeščati z dragimi fosilnimi gorivi.
Javnost pa je na drugi strani zaskrbljena zaradi varnosti jedrske energije. Pred nuklearko v Sendaiu se je zaradi tega na protestnem shodu v nedeljo zbralo okoli 2000 ljudi, o približno 200 protestnikih poročajo tudi danes.
Abe je medtem v nedeljo na spominski slovesnosti za žrtve atomske bombe v Nagasakiju poudaril, da bo vlada zagotovila, da bo varnost na prvem mestu. Država je uvedla močno poostreno varnostno ureditev, da bi se izognili ponovitvi nesreče, kakršna se je zgodila marca 2011.
"Vnovičen zagon jedrskih elektrarn, ki so bile potrjene kot varne, je pomemben za energetsko politiko," pa je v ponedeljek povedal glavni vladni sekretar Yoshihide Suga.