Varčevalni ukrepi, ki jih od Grčije zahtevajo njeni mednarodni upniki, bodo državo pahnili v roke skrajne desnice, svari nekdanji grški finančni minister Janis Varufakis.
Varufakis je prav tako sklenjen dogovor označil za »državni udar« v katerem se »namesto tankov uporabljajo banke.«
Grška vlada se je znašla v hudi politični krizi, po tem ko je bila prisiljena sprejeti stroge varčevalne ukrepe v zameno za likvidnostna sredstva in nove kredite. Ti ukrepi so še ostrejši od prvotno predlaganih, katere je grško ljudstvo na referendumu zavrnilo.
Varufakis zato opozarja, da bo neofašistična Zlata zora, ki vsem vrstam dogovorov z upniki še naprej trdno nasprotuje, dobila zaradi svojih stališč več podpore.
»Če je naša stranka Siriza, ki je vzbudila toliko upanja v Grčiji – do te mere, da smo na nedavnem referendumu dosegli 61,5 odstotka podpore – če bomo izdali to upanje in priklonili naše glave tej novi obliki postmoderne okupacije, potem ne vidim nobene druge možnosti kot nadaljnje krepitve Zlate zore,« je dejal Varufakis.
Predsednik vlade Alexis Cipras »ni imel tega kar je bilo potrebno sentimentalno, čustveno v tistem trenutku za to da bi glas proti [na referendumu] odnesel v Evropo in ga uporabil kot orožje,« je bil kritičen do grškega premierja. Ob tem je dodal, da sam ni pričakoval, da bodo Grki na referendumu glasovali proti in da tega prav tako ni pričakoval premier Cipras.