Medtem za begunce na železniški postaji skrbi Rdeči križ, ki jim deli vodo in življenjske potrebščine, prav tako pa jih informira o pogrešanih sorodnikih, o njihovem pravnem položaju v EU ter voznih redih naslednjih vlakov na sever.
V skladu z uredbo Dublin III morajo namreč vsi tisti begunci, za katere je Italija prva vstopna točka v EU, tam tudi ostati. A tisti, ki se uspešno borijo proti temu, da jih identificirajo, imajo več možnosti, da odpotujejo naprej.
Veliko migrantov je tudi na rimski avtobusni postaji Tiburtina. Po tem ko je policija v četrtek pregnala stotine migrantov, ki so tam več dni vztrajali kljub vročini, so se oblikovale nove skupine beguncev, ki si želijo z avtobusi odpotovati na sever. Mnogi izmed njih so prenočili ob zunanjih stenah centralnega pokopališča Verano.
Tudi na italijansko-francoski meji Ventimiglia je položaj težak. Desetine afriških migrantov je prijela francoska policija, ki je okrepila nadzor na mejnem prehodu, da bi preprečili prihod migrantov. Stotine migrantov vsak teden pokuša prečkati mejo med Italijo in Francijo, poročajo italijanski mediji. Večina beguncev poskuša zaobiti policijsko kontrolo v Ventimiglii in priti v Francijo z vlakom.
Italijanska stranka Severna liga zaradi krizne situacije z migranti ostro napada italijansko vlado. "Ni se sposobna spopasti z navalom beguncev. Druge evropske države ščitijo svoje meje, medtem ko EU krizo z begunci preprosto ignorira," poudarja šef stranke Matteo Salvini.
O kaotičnem položaju v zvezi z begunci govori tudi populistično opozicijsko gibanje Pet zvezd. "Stotine migrantov je zavzelo italijanske železniške postaje in povzročajo težave za javno varnost in zdravje. To so situacije, ki si jih Italija ne zasluži," menijo v gibanju.
Vodja škofov Angelo Bagnesco pa gasi ogenj, ki se je razvnel s polemikami glede skrbi za begunce. Kot je dejal, "nikoli ni dobro širiti strahu. "Problematiko v zvezi z begunci je treba reševati z realizmom in odprtim dialogom," je prepričan.