Nova madridska županja bo prisegla v soboto. Kot je napovedala, bo eden njenih prvih ukrepov ta, da prepreči prisilne izselitve ljudi, odklapljanje vode in elektrike. Špekulativnim nepremičninskim skladom pa je napovedala zvišanje davkov na prazna stanovanja. 71-letna Carmena je obljubila tudi boj proti korupciji, razvoj mestnega javnega transporta, povečanje subvencij za revne družine in znižanje svoje plače na položaju županje za več kot polovico na 45.000 evrov na leto. Ahora Madrid se je rodila iz protestnega gibanja Indignados in je povezana z novo špansko levo stranko Podemos. Gre pravzaprav za koalicijo manjših levičarskih strank. Na lokalnih volitvah 24. maja je v mestnem svetu v Madridu prejela 20 od skupno 57 sedežev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Sedež več v madridskem mestnem svetu je sicer osvojila konservativna Ljudska stranka, ki je v španski prestolnici vladala od leta 1991. Toda njihovi kandidatki za županjo Esperanzi Aguirre je ob podpori le še sedmih poslancev iz desnosredinske skupine Ciudedanos (Meščani) zmanjkal en glas do večine 29 mestnih svetnikov. Ahora je nato sklenila koalicijo s socialisti in Carmena bi zdaj morala imeti zadostno večino.
To je pomembna zmaga za Podemos, sestrsko stranko grške Sirize, ki je nastala lani na krilih nezadovoljstva z vladno varčevalno politiko. Podemos je sicer soodgovornost za veliko krizo v Španiji pripisoval tudi socialistom kot stranki "establišmenta". Zato je še toliko pomembnejši dogovor za sodelovanje v mestnem svetu v Madridu.