V govoru v Bruslju je Sturgeonova danes zatrdila, da države EU ne bodo mogle zadovoljiti vseh Cameronovih zahtev po reformi unije, da bi tako zagotovile obstanek Velike Britanije.
Ob tem je opozorila, da bi se številni škotski volivci izredno negativno odzvali, če bi se Velika Britanija na referendumu, katerega izvedbo je Cameron obljubil do leta 2017, odločila za izstop iz EU.
"Iskreno povedano menim, da bi oster odziv številnih navadnih državljanov na Škotskem v teh okoliščinah vodil v zahteve po novem referendumu o neodvisnosti," je povedala škotska premierka po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Škotski volivci so se na lanskem referendumu o neodvisnosti Škotske s 55 odstotki proti in 45 odstotki za odločili, da ostanejo del Združenega kraljestva. A je na škotskem vladajoča Škotska nacionalna stranka (SNP), pobudnica referenduma, nato letos uspešno prestala britanske parlamentarne volitve, saj je zapolnila skoraj vse poslanske sedeže, ki so v spodnjem domu britanskega parlamenta namenjeni Škotski.
Sturgeonova je danes ocenila, da bi moral pri referendumu o članstvu v EU veljati sistem, po katerem bi se morali vsi štirje posamezni deli Združenega kraljestva - Anglija, Škotska, Wales in Severna Irska - ločeno odločati za odhod iz EU.
Od zmage na nedavnih volitvah Cameron na turneji evropskih prestolnic lobira za reforme EU, ki bodo po njegovi oceni zahtevale spremembe pogodb EU. Nato pa bi sledil referendum o članstvu v uniji. Med zahtevanimi reformami so strožji pogoji, po katerih bi migranti iz EU lahko pridobili ugodnosti britanskega sistema socialne varnosti.
Po oceni škotske premierke bi razumne zahteve po reformah lahko uspele, to pa ne bi zahtevalo sprememb pogodb. Ob tem je Cameronovo konservativno vlado pozvala, naj ne pretirava in provocira članic EU, ker da ne bodo naredile vsega, da bi Britance zadržale v uniji.