"Protesti, posebno v prestolnici naše države, so povzročili veliko škodo," je zapisal predsednik, ki ga je poskus državnega udara doletel v tujini. Hkrati je pozval k miru v državi.
Nkurunziza, ki vztraja, da je državni udar spodletel, se iz Tanzanije ne more vrniti v Burundi, saj je general Godefroid Niyombare, ki je na čelu prevratnikov, zaprl letališče in državne meje.
Zasebno radijsko postajo, preko katere so objavili novico o državnem udaru, so po navedbah prič provladne sile ponoči požgale. V prestolnici so tudi izbruhnili siloviti spopadi med provladnimi pristaši in Niyombarejevimi podporniki.
Predsednik Nkurinziza si prizadeva, da bi se na predsedniških volitvah, ki so napovedane za 26. junij, potegoval za tretji predsedniški mandat. To je v državi že sprožilo nasilne množične proteste, ki so od 26. aprila dalje zahtevali več kot 20 smrtnih žrtev.
Po podatkih Združenih narodov je iz države zaradi nasilja v sosednje države zbežalo več kot 50.000 ljudi.
Tako Afriška unija kot EU in ZDA so zaradi nemirov v državi pozvale k preložitvi volitev, čemur pa Nkurunziza nasprotuje.
Prizadevanja Nkurunziza, da bi se tretjič postal predsednik države, je v preteklosti kritiziral tudi Niyombare, zaradi česar ga je februarja letos predsednik odstavil kot šefa obveščevalne službe.
Burundijska ustava prepoveduje tretji mandat predsednika, a je ustavno sodišče razsodilo, da prvi mandat Nkurunziza ne šteje, ker ga je takrat izvolil parlament in ne ljudstvo na neposrednih predsedniških volitvah.