Ob 10.30 dopoldne, ko je bilo letalo nad morjem, je bil radijski kontakt s posadko letala prekinjen. 18 minut kasneje je letalo trčilo v steno pod vrhom Les Trois Eveches nedaleč od smučarskega letovišča La Foux d'Allos.
Po neuradnih informacijah naj bi zapisi v črni skrinjici nakazovali, da sta bila pilota večino časa nezavestna, a vendarle je skušal nekdo vmes nekajkrat ustaviti spuščanje letala.
Glavno vprašanje torej je, kaj se je dogajalo v teh 18 minutah, v katerih je letalo izgubilo več tisoč metrov višine, posadka pa - in to zaenkrat vzbuja največ ugibanj - ni poslala nobenega sporočila oz. klica na pomoč.
Alarm je tako sprožila francoska kontrola zračnega prometa na tleh, saj je zaznala nevarno spuščanje letala, in zato je tudi vzletel mirage 2000. Preiskovalci upajo, da ima pilot lovca morda kakšne koristne informacije.
Glede teh sicer računajo v prvi vrsti na črno skrinjico, ki so jo našli v torek zvečer in je snemala dogajanje v pilotski kabini. Čeprav je poškodovana, naj bi jo bilo mogoče popraviti in z nje pridobiti informacije.
Prve ugotovitve naj bi francoski preiskovalci predstavili že danes ob 16. uri na novinarski konferenci.
Nemški tabloid Bild naj bi se medtem dokopal do zaenkrat tajnega poročila o torkovi nesreči, ki ga je iz Francije danes že prejela nemška vlada.
Medtem se je oglasil tudi predstavnik finske agencije za varnost v civilnem letalstvu Pekka Henttu, ki pravi, da sta bila pilota airbusa v minutah, ko se je letalo spuščalo in nato trčilo v goro, večino časa nezavestna.
Kot poroča finska javna televizija YLE, naj bi Henttu prišel do informacij, ki so jih francoski preiskovalci že pridobili z najdene črne skrinjice. Ti naj bi nakazovali na zelo nenavadno situacijo - da sta bila pilota večino časa nezavestna, a vendarle je skušal nekdo vmes nekajkrat ustaviti spuščanje letala.
Obstajali naj bi dve možnosti - da sta se pilota nekajkrat ovedla in skušala preprečiti nesrečo, ali pa da se je vmes nekako vključil avtopilot in je skušal ta ustaviti padanje.
Območje bo dva tedna zaprto
Na prizorišču nesreče so trenutno nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik François Hollande in španski predsednik vlade Mariano Rajoy, ki so obljubili, da bodo svojci umrlih dobili odgovore na svoja vprašanja o tem, kaj je botrovalo nesreči. Območje bo dva tedna zaprto za javnost, da bodo preiskovalci lahko opravili svoje delo, identificirali žrtve in njihove posmrtne ostanke predali žalujočim družinam.