Brezkompromisen dirkač Ayrton Senna bi bil danes star 55 let

uk
21. 3. 2015, 17.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56

Enaindvajsetega marca 1960 se je rodil eden največjih junakov formule ena, kar priznavajo tudi tisti, ki zanj niso navijali.

Govorimo seveda o Brazilcu Ayrtonu Senni da Silvi, ki je na dirki formule ena prvič nastopil na veliki nagradi Brazilije 1984, zadnjič pa na veliki nagradi San Marina 1994 v Imoli. Skupno je nastopil na 161 dirkah. Zmagal je na 41 dirkah. Na prvem startnem mestu je stal 65-krat, kar je do zdaj izboljšal le Michael Schumacher.Trikrat je postal svetovni prvak, v karieri je zbral 614 točk. Njegovi nepozabni dvoboji z Alainom Prostom bodo za vedno ostali zapisani v zgodovino formule ena kot eno najzanimivejših obdobij.

Ayrton je začel dirkati pri desetih letih, ko je dobil prvi kart, na prvi karting dirki je nastopil pri trinajstih letih. Pozneje se je odločil, da bo v kartingu prenehal dirkati, saj naj bi le tako lahko prišel v formulo ena. Odšel je v Anglijo in podpisal pogodbo z moštvom formule Ford Van Diemen. Senna avtomobila ni bil vajen, a že na prvi dirki je s petim mestom dosegel lep uspeh.

V nadaljevanju sezone ni imel pravih tekmecev in z enajstimi zmagami je postal prvak formule Ford 1600. Naslednje leto je iz formule Ford 1600 prestopil v formulo Ford 2000. Tudi v tem razredu je brez konkurentov postal svetovni prvak. Preselil se je v formulo 3, kjer je dirkal za ekipo Dicka Benettsa. Takrat je imel prvič resnega konkurenta Martina Brundla. Senna je naslov prvaka slavil šele na zadnji dirki. Vstop v formulo ena je bil pred vrati. Največji uspeh v prvi sezoni je dosegel v dežju v Monaku, ko je zaostal le za Alainom Prostom.

Smrt v Imoli

Ayrton je bil po Rubensovi nesreči in Ratzenbergerjevi smrti na tekmi v Imoli pretresen. Hotel se je odpovedati nastopu na dirki, a so ga vendarle prepričali, naj starta. Na startu je obdržal prvo mesto pred Michaelom Schumacherjem, oba pa nista videla nesreče v ozadju, ko je Pedro Lamy trčil v stoječega J. J. Lehta. Zaradi tega so pet krogov vozili za varnostnim avtomobilom.

Ob letečem startu je bil spet najbolj eksploziven Senna. Schumacher je bil znova takoj za njim, že v prvem krogu nadaljevanja dirke pa je bilo opaziti močno iskrenje izza Sennovega williams renaulta. V začetku naslednjega kroga je Senni v ovinku Tamburello počila cev, ki povezuje kolesa in volan, zato ga je odneslo na desno, kljub ostremu zaviranju je z več kot 200 km/h trčil v betonski zid, ki ločuje dirkališče od potoka. Trk bi še preživel, a ga je usmrtila železna palica, ki povezuje kolo z dirkalnikom. Ta mu je prebila čelado in mu usodno poškodovala možgane. Ob 18.40 so tudi uradno potrdili smrt Ayrtona Senne.

Dogodki na današnji dan
146 pr. n. št. – zadnji rimski napad na Kartagino
1750 – Marija Terezija izda odlok o cenah poštnih storitev, ki uvede tudi poštne žige