Po načrtu bodo ZDA v Turčijo poslale več kot 400 vojakov. Gre predvsem za specialne operacijske sile, ki bodo nudile usposabljanja uporniškim vojakom na turški zemlji. ZDA predvidevajo, da bi v treh letih programa lahko usposobili 15.000 upornikov.
Sodelovanje v programu so poleg Turčije in ZDA napovedale tudi Jordanija, Saudova Arabija in Katar. Z izvajanjem programa pa bi lahko pričeli že marca.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Bistven del programa je sicer odvisen od zmožnosti in volje ameriških obveščevalnih služb, da lahko uspešno locirajo skupine, ki ustrezajo opredelitvi »zmerne opozicije« v Siriji. Spomnimo - nekatere skupine, ki so bile med sirsko državljansko vojno prepoznane kot zmerne so se kasneje izkazale za islamistične. Problem predstavlja tudi dejstvo, da nekaterim »zmernim upornikom« primernejšo tarčo kot ISIS predstavlja režim sirskega predsednika Bašarja al-Asada.
ZDA načrtujejo tudi možnost, da bi zmernim sirskim upornikom omogočili neposredno naročitev zračnih napadov iz tal. Ta načrt sproža številna vprašanja kot denimo, kaj se zgodi, če uporniki zračne napade namesto na ISIS prikličejo na vojaške sile sirske vlade. ZDA na to še nimajo odgovora.
Ameriški vojaški uradniki so prav tako potrdili, da težko nadzorujejo vedenje in delovanje upornikov na bojišču.