Svet

Mehiški predsednik obljublja korenite policijske reforme

STA/B.K.
28. 11. 2014, 11.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Predsednik Mehike Enrique Pena Nieto je po dveh mesecih hudih protestov proti policijski korupciji napovedal korenite reforme, zaradi katerih bodo potrebne ustavne spremembe. Odločil se je, da bodo ukinili vseh 1800 lokalnih oziroma občinskih policijskih organizacij, od katerih je večina prežeta z mamilarskimi karteli.

Reuters

Predlog ustavnih sprememb bo Pena Nieto poslal v zvezni kongres v ponedeljek. Vse te lokalne policije bodo prevzele policijske agencije iz 31 zveznih držav in zveznega območja prestolnice. Predsednik meni, da bodo policijske enote poslej bolj profesionalne, zaupanja vredne in učinkovite.

Mehika je v hudih težavah zaradi korupcije uradnikov od lokalnih pa vse do zvezne ravni, pri čemer policija ni imuna. Na severu ležijo ZDA, ki so največji mamilarski trg na svetu in proizvodnja, trgovina ter tihotapljenje cvetijo bolj kot katerikoli legitimni posel. Mamilarski karteli služijo toliko denarja, da zlahka podkupijo policiste ali državne uradnike, ki prejemajo izjemno nizke plače.

V vojni proti drogam je od leta 2006 umrlo ali izginilo v neznano 100.000 ljudi. Zdravilo je včasih slabše od bolezni in zvezni policisti, ki se borijo proti tolpam, so nasilni, osumljence mučijo ali poskrbijo, da izginejo.

Da je skrajni čas za korenite reforme, je pokazal primer izginotja 43 študentov v mestu Iguala v državi Guerrero. Zvezni policisti so od članov mamilarske tolpe pridobili priznanje, da je umor študentov naročil župan Iguale, ki ni želel, da s protestom ovirajo govor njegove soproge. Ustavili naj bi jih policisti in isti dan 26. septembra predali gangsterjem, ki so jih pobili ter njihov trupla zažgali na smetišču.

Protesti so se nato okrepili in postali zelo nasilni še posebej v državi Guerrero, kjer so ljudje zažigali in rušili vse, kar je smrdelo po uradni korupciji. Pena Nieto je v četrtek dejal, da bodo lokalne policije najprej razpustili v štirih zveznih državah, kjer sta nasilje in korupcija najbolj prisotna. To so Guerrero, Tamaulipas, Jalisco in Michoacan.

Blizu države Guerrero, nedaleč stran od univerze, kjer so se šolali izginuli študenti, pa so v četrtek oblasti odkrile 11 obglavljenih in zažganih trupel. Med iskanjem pogrešanih študentov so sicer doslej prišli do veliko podobnih grozljivih odkritij.