Kanadski mediji so napadalca identificirali kot 32-letnega Kanadčana iz Quebeca Michaela Zehafa Bibeaua s kriminalno kartoteko zaradi mamil.
Najprej je zjutraj pri Nacionalnem vojnem spomeniku oziroma grobnici neznanemu vojaku nedaleč od parlamenta ustrelil 24-letnega rezervista iz Hamiltona Nathana Cirilla, nato pa je stekel v parlament, kjer se je začel strelski obračun z varnostniki. Priče poročajo, da je odjeknilo od 30 do 50 strelov, preden je napadalec obležal mrtev.
Bibeau je parlament napadel, ko so bili tam vsi zaposleni, poslanci in člani vlade s Harperjem na čelu, vendar se ni nobenemu nič zgodilo. Parlament in okolico je policija evakuirala ves dan in prav tako tudi iskala morebitnega sostorilca, vendar do večera v sredo ni našla nikogar.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Izkazalo pa se je, da previdnost ni odveč okrog Bele hiše, saj se je v sredo našel še en moški, ki je preskočil ograjo, a so ga ujeli, še preden je prišel v poslopje. Letos je oviro preskočilo ali skušalo preskočiti že najmanj sedem ljudi.
Kanada je nekaj ur pred napadom stopnjo grožnje s terorističnim napadom dvignila z nizke na srednjo, v Torontu pa so po napadu odpovedali podelitev častnega državljanstva pakistanski najstnici in Nobelovi nagrajenki Malali Jusufzaj.
Sredin napad je sledil podobnemu napadu na vojake. Jugovzhodno od Montreala je muslimanski skrajnež povozil dva vojaka in enega ubil. Osumljencu v tem primeru, ki naj bi se pred kratkim spreobrnil v islam, so že pred napadom prepovedali potovanje na Bližnji vzhod, da bi mu preprečili pridružitev skrajnim skupinam. Policija ga je aretirala julija, ko je poskušal odpotovati proti Turčiji. Odvzeli so mu potni list, a policija ni imela dovolj dokazov za ovadbo.
Zaradi tega je v sredo v Ottawi in celotni Kanadi vladal ogromen preplah. Napad je odmeval tudi južno od kanadske meje v Washingtonu, kjer je predsednik Barack Obama poklical Harperja po telefonu in mu izrazil sožalje zaradi ubitega vojaka in mu ponudil vso podporo.
Pomoč pri preiskavi je ponudil tudi ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI). ZDA so v času preplaha zaprle veleposlaništvo v Ottawi, pri Washingtonu pa so okrepili varovanje grobnice neznanemu vojaku na nacionalnem pokopališču v Arlingtonu, čeprav niso zaznali nobenih posebnih groženj.