Republikanci sicer pozdravljajo vrnitev 28-letnega vojaka po petih letih ujetništva, vendar ostro kritizirajo Obamo, ker ni obvestil kongresa o nameravani izpustitvi petih talibanov in ker se je pogajal s teroristi, ki so vojaka ugrabili v Afganistanu junija 2009.
"Kaj to sporoča teroristom? Sporoča jim, da lahko ujamejo enega vojaka, za katerega bodo potem dobili nazaj pet teroristov," je dejal senator Ted Cruzi iz Teksasa. Obamo so v nedeljskih programih ameriških televizij kritizirali tudi drugi republikanci, med njimi senator John McCain iz Arizone in tudi drugi, ki so predsednika obtožili kršitve zakonodaje, vendar izraza "impeachment" (postopek za odstavitev predsednika) za zdaj še niso omenjali.
Svetovalka za nacionalno varnost Susan Rice je zagovarjala odločitev administracije, da ukrepa mimo kongresa, s trditvijo, da je bilo to nujno potrebno, sicer bi vojaka izgubili. Njegovo zdravstveno stanje naj bi se namreč zelo poslabšalo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Obama je sicer lani podpisal zakon, ki določa, da mora v primeru selitve zapornikov iz Guantanama o tem 30 dni prej obvestiti kongres. Je pa k podpisu zakona dodal podpisano izjavo, ki navaja, da zahteva neustavno posega v njegova pooblastila vrhovnega poveljnika oboroženih sil in da jo lahko obide.
V Afganistanu je medtem obrambni minister Chuck Hagel obiskal vojake v bazi Bagram. Hagel je branil odločitev o zamenjavi Berghdala za pet talibanov, vendar pa ni bil deležen aplavza s strani vojakov, ko je dejal, da je vrnitev vojaka razlog za veselje. Razlog morebiti leži v tem, da je Berghdal nepooblaščeno zapustil svojo enoto, tik preden so ga ujeli pripadniki s talibani povezane mreže Hakani. Hagel je za televizijo NBC dejal, da je sedaj prva skrb to, da Berghdala vrnejo družini. Neimenovani uradniki vlade pa so povedali, da bo o morebitni obtožnici odločala vojska.
Berghdal je bil v nedeljo še vedno v ameriškem oporišču v nemškem Landstuhlu, kjer je prestajal zdravniške preglede. V soboto so ga iz rok talibanov na meji s Pakistanom v Afganistanu prevzeli pripadniki posebnih enot ameriške vojske. Od tam so ga prepeljali najprej v Bagram, kasneje pa v Nemčijo. Vojakova starša Bob in Jani Berghdal sta iz domače države Idaho sporočila, da se zahvaljujeta vsem, ki so sodelovali pri vrnitvi njunega sina ter da sta ponosna, da se je vse izteklo v skladu z načrti.