Svet

Še naprej katastrofalne poplave v Srbiji in BiH; vse več žrtev

STA/M.J.
16. 5. 2014, 09.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Obilno deževje in poplave, ki trajajo že tretji dan, so v Srbiji po zadnjih podatkih terjali že pet življenj, eno osebo pogrešajo. Na tisoče gospodinjstev je brez vode, več kot 100.000 brez elektrike. Že od četrtka veljajo izredne razmere po vsej državi. Pod vodo je tudi velik del BiH, od koder zaenkrat poročajo o eni smrtni žrtvi.

STA

Med mrtvimi so gasilec iz Topole, ki je umrl v reševalni akciji na reki Jasenici, dve osebi iz Lajkovca, ena, ki je umrla v kraju Umčari, ter moški iz Kovilja, ki je utonil, ko je bil v čolnu. Voda tako s sabo odnaša mostove, dele cest, hiše, avtomobile in tudi človeška življenja, pišejo srbski mediji.

Najbolj ogrožena so mesta Lazarevac, Valjevo, Gornji Milanovac, Ub, Loznica in Rača, ki so dobesedno odrezana od sveta, piše srbski Kurir. V več kot 400 šolah ni pouka. Pod vodo so tudi beograjske ulice. Po besedah premiera Aleksandra Vučića takšne katastrofe, ki bi jo povzročile vode, v vsej zgodovini Srbije ne pomnijo.

Državni organi so sicer v četrtek za boj proti podivjanim vodam maksimalno angažirali vse razpoložljive kapacitete. Pomagajo tako vse sile notranjega ministrstva, vojske in javnih komunalnih podjetij. Tudi vsi ministri so bili v četrtek ves dan na terenu in so pomagali najbolj prizadetim. Doslej so evakuirali že več kot 6000 ljudi.

Dramatično je tudi v BiH, kjer so prav tako številni kraji odrezani od sveta, v večjem delu države - v vsej Federaciji BiH, v okrožju Brčko in številnih delih Republike Srbske - so v četrtek razglasili izredne razmere. Na pomoč so v BiH priskočili tudi pripadniki sil EU v državi (Eufor), med drugim tudi s helikopterji.

Lokalni mediji zaenkrat poročajo o eni smrtni žrtvi poplav, moškem, ki je v Bratuncu sicer umrl zaradi težav s srcem.

Med drugim je reka Bosna v četrtek preplavila središči mest Zavidović in Maglaj. V slednjem je voda dosegla nekaj metrov, tako da so ljudje zbežali kar na strehe hiš. V Doboju, kjer je prav tako zelo kritično, gladina Bosne sicer v primerjavi s četrtkom danes upada, a je še vedno pri sedmih metrih.

Najhuje je sicer še vedno na območju Sarajeva in Tuzle, pa tudi Zenice, Doboja, Bijeljine, Zvornika, Brčka, Banja Luke in drugod.

Deževje spremljajo za ta letni čas nenavadno nizke temperature, zaradi česar v višje ležečih predelih pada sneg. Na planini Vlašić v BiH ga je na primer od četrtka zapadlo že več kot 80 centimetrov.

Tako v Srbiji kot v BiH pri reševanju že sodelujejo helikopterji, danes pa pričakujejo še dodatne okrepitve iz tujine. Srbija je v četrtek za pomoč uradno zaprosila Evropsko komisijo, Rusijo in Slovenijo. Iz Rusije so med drugim že poslali letalo s 70 "najbolje pripravljenih reševalcev" z vrhunsko opremo.

Tudi slovenski minister za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Roman Jakič je v četrtek zvečer pomoč Srbiji odobril in uprava za zaščito in reševanje je že aktivirala enoto za prečrpavanje vode z visokozmogljivimi muljnimi črpalkami. Proti Srbiji naj bi krenili danes.

Estrada

Jana Morelj
Radio 1 Rock

Jana Morelj o novi službi, odnosu z bivšim in novi članici družine

Nika Kovač
Inštitut 8. marec

Nika Kovač: Jaz se ne bojim nikogar

modni roglic 1
Zvezda v Ljubljani

Kako se kolesarski prvak Primož Roglič znajde v svetu mode?

cevljar, carovnik-iz-oza
4,5 milijona evrov

Foto: Slavni rdeči čevlji z bleščicami iz Čarovnika iz Oza pred dražbo na ogled v Londonu

1_jani pavec
Rehabilitacija

Slovenski glasbenik iskreno o možganski kapi

Andrej Šifrer
Zvočnica

Foto: Andrej Šifrer ponosen zaradi tega dosežka