Svet

Švica odstopila od podpisa sporazuma s Hrvaško o dostopu do trga dela

STA/S.A.
16. 2. 2014, 13.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Posledice švicarskega referenduma o omejevanju priseljevanja državljanov EU so zadele tudi Hrvaško. Zaradi referenduma namreč Švica odstopa od podpisa sporazuma, ki bi hrvaškim delavcem omogočil dostop do švicarskega trga dela, je švicarska pravosodna ministrica Simonetta Sommaruga sporočila hrvaški zunanji ministrici Vesni Pusić.

Reuters

Sommarugova je v soboto Pusićevo obvestila, da Švica v sedanji obliki ne more podpisati bilateralnega sporazuma o širitvi svobodnega dostopa do švicarskega trga dela, ki ga sedaj uživajo državljani EU, na nove članice unije. Odstop Švice od podpisa sporazuma je danes potrdilo tudi hrvaško zunanje ministrstvo, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Sommarugova je poleg tega Bruselj že obvestila o potrebi po reviziji sporazuma o prostem pretoku ljudi, je povedal tiskovni predstavnik švicarskega pravosodnega ministrstva Philippe Schwander. Dodal je, da ministrica že išče rešitev, ki bi zagotovila, da Hrvati ne bodo diskriminirani.

Švicarji so na referendumu prejšnjo nedeljo tesno podprli uvedbo kvot za priseljevanje iz držav EU, po besedah Schwanderja pa referendum ustvaril novo ustavno določbo, ki Švici ne dovoljuje podpisa sporazuma, ki bi omogočil neomejeno priseljevanje.

Za pobudo "stop množičnemu priseljevanju" je glasovalo 50,3 odstotka švicarskih volivcev. Švicarska vlada in parlament imata sedaj tri leta časa, da na podlagi referenduma pripravita ustrezno zakonodajo.

Odločitev na referendumu sicer ni v skladu z dogovori Švice z EU o prostem pretoku ljudi. Glede na aktualno obliko sporazuma o širitvi dostopa do trga dela Švice za Hrvate bi po podpisu veljalo desetletno prehodno obdobje, v katerem bi število dovoljenj za hrvaške delavce stalno naraščalo, po koncu obdobja pa bi imeli Hrvati prost dostop do Švice, tako kot ostali prebivalci EU.

Zanimivosti