Pred vlado se je zbralo že okoli 1000 protestnikov. Ena izmed protestnic naj bi v solzah celo vpila na specialce, da bi morali varovati državljane, ne pa lopovov na oblasti.
Protestniki zahtevajo odstop kantonalnih premierov ter premiera Federacije BiH Nermina Nikšića. Po poročanju bosanskih medijev je doslej odstopilo že pet od desetih kantonalnih premierov. Nikšić je v ponedeljek možnost odstopa zavrnil, medtem pa k odstopu pozval notranjega ministra Fahrudina Radončića, ki mu očita neodgovornost in nedržavnost zaradi izjav, da njegovo ministrstvo nima pristojnosti, da posreduje proti nasilnim protestnikom, ki so v petek vdrli v zgradbo predsedstva BiH v Sarajevu.
Protesti so upravičeni, a naj ne preidejo v spopade med narodi
Poleg odstopov vodilnih politikov nezadovoljni državljani med drugim zahtevajo tudi ukinitev kantonov, povišanje pokojnin, zmanjšanje brezposelnosti in boj proti delu na črno, navaja srbska tiskovna agencija Tanjug. O krizi, ki so jo sprožile slabe gospodarske in socialne razmere v državi, sta danes predsedujoči predsedstvu BiH Željko Komšić in bošnjaški član predsedstva Bakir Izetbegović razpravljala s predstavniki verskih skupnosti. Sogovorniki so se strinjali, da so protesti upravičeni, hkrati pa opozorili, da ne smejo prerasti v spopade med narodi BiH.
Socialdemokratska stranka BiH (SDP) je medtem danes v parlamentu vložila predlog za spremembo volilne zakonodaje, s katero bi omogočili izvedbo predčasnih volitev. Spremembe predvidevajo, da bi v izrednih okoliščinah parlamentarna skupščina lahko odredila izvedbo neposrednih volitev članov organov oblasti na vseh ravneh, navaja Tanjug.
Predsednik Republike Srbske, ene od dveh entitet BiH, Milorad Dodik je medtem možnost predčasnih volitev zavrnil, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. "Vandalizem in problemi v (bošnjaško-hrvaški) federaciji niso razlog za izvedbo predčasnih volitev," je dejal.