Schulz je Švicarje posvaril, da ne morejo koristiti le pozitivnih strani skupnega trga. Da bi kot partnerka EU Švica v primeru omejevanja priseljevanja kršila pravico državljanov EU do svobode gibanja, je menil tudi predsednik zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta Elmar Brok.
"Tega ne moremo sprejeti brez nasprotovanja," je dejal o glasovanju Švicarjev za časnik Kölner Stadt-Anzeiger in odprte meje označil za enega od temeljev skupnega trga, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Evropska komisija je že v nedeljo v sporočilu za javnost izrazila obžalovanje, da so se Švicarji odločili za omejitev priseljevanja. V Bruslju so že napovedali, da bodo preučili posledice te odločitve za odnose med Švico in EU v celoti.
Evropski desničarji rezultat pozdravljajo
Na drugi strani so v evropskih desničarskih strankah izid referenduma pozdravili. Vodja britanske evroskeptične stranke Ukip Nigel Farage je menil, da se je Švica uprla nadlegovanju neizvoljenih birokratov v Bruslju. "To je čudovita novica za nacionalno suverenost in ljubitelje svobode po Evropi," je menil Farage, sicer tudi evropski poslanec.
Ukip se zavzema za uvedbo omejitve priseljevanja v Veliki Britaniji.
Francoska skrajno desničarska stranka Nacionalna fronta je prav tako pozdravila "lucidnost švicarskega ljudstva". V izjavi so tudi Francijo pozvali k zaustavitvi "masovnih imigracij", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Avstrijski svobodnjaki (FPÖ) so napovedali, da bodo tudi Avstrijci, če bodo imeli priložnost, glasovali na podobnem referendumu. Za izvedbo podobnega glasovanja so tudi v italijanski Severni ligi.
Evropski mediji zaskrbljeni
Evropski mediji so zaradi glasovanja zaskrbljeni. Nemški Tagesspiegel meni, da se je z izidom referenduma povečala verjetnost, da bodo evroskeptiki po majskih evropskih volitvah največja skupina v Evropskem parlamentu. Francoski Les Echos meni, da bo referendum prinesel "težko predvidljive gospodarske posledice", španski El Pais pa opozarja, da bo tesna zmaga nasprotnikov "masovnega priseljevanja" v Švici imela posledice za celo Evropo.
Švicarji so na nedeljskem referendumu tesno izglasovali uvedbo kvot za priseljevanje iz držav EU. Kot kažejo končni rezultati, je za pobudo "stop množičnemu priseljevanju" je glasovalo 50,3 odstotka volivcev. Glede na izid referenduma mora švicarska vlada v treh letih sprejeti ustrezno zakonodajo in predvsem spremeniti sporazum z Evropsko unijo o prostem pretoku oseb, ki je bil podpisan že leta 1999.